2024.12.13. 14:00
Melyik hegyünknek van hét kápolnája?
Vármegyénk egyik hegyén nem kevesebb, mint hét kápolna áll. Hegyek szempontjából jól állunk, de vajon melyik az, amelyik ennyi szent hellyel büszkélkedhet?
A Balaton-felvidék tanúhegyeinek környéke vármegyénk egyik legszebb területe, de melyik az, amelynek szoknyájára hét kápolna is épült?
Ki tudja, melyik kápolna miért épült éppen oda, ahova
A Szent György-hegy nemcsak a csodás bazaltorgonákról és a hegyoldalból nyíló panorámáról nevezetes, hanem a kápolnáiról is. De gondoltad volna, hogy azokból hét is van körös-körül a hegyen? Néhányórás sétával mindet felkeresheted. A legismertebb a déli, hegymagasi oldalon álló Lengyel-kápolna, amelyet a Lengyeltótiból származó Lengyel család építtetett 1760-ban. Csodás innen a kilátás a Balatonra, Szigligetre, Badacsonyra. Számos festő és fotós méltán kedvenc témája a kis kápolna, amely mellett a Tarányi pince sem utolsó látvány.
A hegyoldalban kelet felé sétálva néhány száz méter után érjük el az Ify-kápolnát, amely az előbbivel szemben nem látogatható. Három évvel ezelőtt beomlott a már addig is romos épület teteje. Balesetveszélyes és lezárt a területe. A kápolnát Ify Lajos plébános építette fel családja Emmausnak nevezett birtokán, innen kapta a nevét, amely még ma is olvasható a homlokzaton.
Ha van kedvünk egy erdei sétához, innen tovább haladva a hegyoldal turista útján, északi irányba, Kisapáti felé, egy kis tisztásra érünk, ahonnan elénk tárul a hegy legfiatalabb kápolnája, a présházból épített ortodox kápolna. Az építtető Márton atya, aki kőfaragó, kőszobrász, 21. századi modern remete. Örömhírvételnek nevezte el a kápolnát, amely hivatalosan nem látogatható.
Innen vagy tovább haladunk a Kisapáti felett őrködő bazaltorgonák felé gyalog, vagy visszasétálunk a Lengyel-kápolna melletti parkolóhoz és autóval is megközelíthetjük a Kisapáti falu felett található gyönyörű középkori templomot, a Szent kereszt-kápolnát, amelyet a pannonhalmi bencés apátság építtetett az 1200-as évek közepén.
Tovább haladva északi irányba a szőlőtáblák között bújik meg az 1756-ban épült késő barokk templom, a diskai Páduai Szent Antal-kápolna. Diska korábban önálló falu volt, nevét már csak a dűlő őrzi.
A Mogyorós-hegyi Szent Donát-kápolna a hegy északi oldalán, hatalmas fák között áll, messziről nehezen észrevehető. Mégis megér egy sétát az és a Mogyoróshegy csendes, festői környezete. A kápolnát az előbbihez hasonlóképpen a helyi szőlősgazdák emelték. 1811 óta áll.
A raposkai Páduai Szent Antal-kápolna a falu feletti utcában bújik meg szerényen. 1756-ban épült, a közelmúltban felújították, de ha nem figyelünk, könnyen elgurulunk mellette autóval. Ha sétálunk egy őszi délutánon, akkor még fügét, diót, szilvát, almát is kóstolhatunk út közben az út menti fákról, bokrokról csípve. Innen már újra látjuk a tavat, a nyugati fekvésnek köszönhetően a kápolna késő estig napban fürdik.