2025.01.21. 10:00
Ahogy egymással bánunk, az a hazánk
A kultúra az, ami összeköt bennünket, ami közösséggé kovácsolja az egy helyen élőket. Normák, értékek és szokások hatalmas rendszere, amelyet nem kell minden nap megkérdőjelezni és minden másnap újra megalkotni, hiszen a lényege éppen az, hogy időtálló. Generációról generációra öröklődik.
Campanari-Talabér Márta, Várpalota polgármestere mondta el mindezt a Thury-várban, a magyar kultúra napja alkalmából rendezett városi ünnepségen.
– A világ összekeveredett és összezavarodott. A globalizáció és az információtechnológiai fejlődés tempója követhetetlen. A társadalmi normák fellazultak, a hagyományos értékek sokszor gúny tárgyává lettek, az egymást követő generációk egyre kevésbé tudnak segíteni, és emiatt szót érteni a másikkal. Terjed a magány, az önzés, a bizalmatlanság, az igénytelenség, a hűtlenség és az anyagiasság. Isten, haza és család többeknek már semmit sem jelent. Mindennapi élményünk, hogy sokan már nem tudnak köszönni, az alkalomhoz illően felöltözni vagy épp nem adják meg az időseknek kijáró tiszteletet. Közbeszédünk eldurvult. Pedig ahogy egymással bánunk, az a hazánk. Nagyban Magyarországon és kicsiben Várpalotán egyaránt – hangsúlyozta a városvezető, majd átadta az idei kitüntetéseket.

Fotó: Szabó Péter Dániel
Szelestey László-nívódíjat vehetett át Mellárné Mikolics Judit, a Bán Aladár Általános Iskola pedagógusa, az intézményben működő BánDalárda kórus vezetője, aki aktív tagja a helyi Bányász kórusnak és a Bányász fúvószenekarnak is. Elismerő oklevelet kapott Mátyásné Kórádi Anikó pedagógus, Borzas Adrienn pedagógiai asszisztens és Stéger Ági szerkesztő-riporter.
Az ünnepségen a várpalotai zeneiskola növendékei adtak műsort. A népzenei és műzenei darabokat zongorán, gitáron, fagotton, gordonkán, kürtön, tenorkürtön, furulyán és fuvolán szólaltatták meg a zeneiskolások. A magyar kultúra napi programot az első osztályos szolfézs csoport és a Picinkák népzenei kamaraegyüttes előadása zárta.