2025.01.21. 11:00
Farkas István reflexiói
A reflexió elmélkedést, eszmélést, megfontolást jelent, de megjegyzést, észrevételt, gondolatokba merülést is. Farkas István festőművész megmutatja nekünk észrevételeit az életről, és saját útját mutatva tükröt is állít elénk.
Pócsik József, a várpalotai Krúdy Gyula Városi Könyvtár megbízott vezetője mondta el mindezt Farkas István Reflexiók című festménykiállításának megnyitóján az intézmény Krúdy Műhelyében.
Farkas István 1955-ben született Nádasdladányban. A művészetek szeretete és a képzőművészeti tehetség öröklődött, apai ágon unokatestvére a Belgiumban élő, nemzetközi hírű képzőművész Leo Copersnek. A család 1959-ben költözött Várpalotára, Farkas István azóta itt él. Az általános iskola befejezése után Herenden, a Derkovits Gyula Művészeti Iskolában tanult tovább. Művészi pályáján meghatározóak kapcsolatai: Lendvai József művésztanárral az általános iskolában ismerkedett meg, Lóránt János festőművésszel az egri Tanárképző Főiskolán. Kokas Ignác festőművésszel művészbarátság alakult ki. A Veszprémi Művész Céhben barátságok szövődtek az ott alkotókkal, Somogyi Győzővel, Szekeres Károllyal, Vágfalvi Ottóval. 1996-ban jelentkezett a Magyar Iparművészeti Főiskolára, Pálfy György, Féner Tamás, Károlyi Zsigmond fejlesztette szakmai tudását.
A számtalan csoportos kiállítás mellett egyéni tárlatai közül kiemelkedik az első, Herenden 1974-ben, a következőt Kokas Ignác rendezte 1985-ben Kelenhegyi úti műtermében, önálló kiállítása volt Szentendrén, Veszprémben, Tapolcán, Badacsonyban, legutóbb Wolfsbergben.
Farkas István az elmúlt ötven év alatt többféle stílust, technikát kipróbált, amíg megtalálta azt, melyet magáénak vall, emlékeztetett Pócsik József.
– A most kiállított tájképei a pillanatok nagyszerűségét mutatják be a realista látásmóddal, melyre a kiérlelt, karakteres ábrázolás jellemző. Szakavatottan használja a különféle technikákat, mégis az olaj áll hozzá legközelebb. Tárlatán, ahol tizennégy alkotást láthatunk, is olajképek szerepelnek farostra vagy vászonra festve. Vannak realista művek, figurális alkotások, a három legújabb alkotás pedig a neobrutál stílust eleveníti meg, mely a graffitihez hasonló festészeti alkotásmódot jelent – mondta el a könyvtárvezető.
A Reflexiók című kiállítás január végéig látható a Krúdy Műhelyben.