2007.11.24. 03:27
<u>Julez mester és a house</u>
<b>Balatonfűzfő</b> - A house olyan, mint a kőleves. Elkezded először egy kis fekete zenével, motívumokkal, beleraksz mindent, megkevered, végül elkészül valami, amiből aztán általában pont a kezdeti alapanyagod marad a fazékban felhasználatlanul.
Ezzel a mondattal fogalmazta meg a house stílust a műfaj egyik népszerű, elismert hazai képviselője, a balatonfűzfői, 26 éves Győrffy Gyula, azaz Julez, aki most sikeres lemezlovas-karrierjének befejezése után új utakon jár.
Julez a műfajában tényleg nem akárki
Zenei vezetője, producere és zenésze lett a Vad Fruttik nevű várpalotai formációnak, s továbbra is tagja az Easy Life Natural Bandnek. Ezenkívül írt számokat az egykori Venus-os énekesnő, Varga Zsuzsa szólólemezére is.
Ahhoz viszont, hogy megértsük, miért is érdekes ez a váltás, tudnunk kell azt, hogy Julez a műfajában tényleg nem akárki. A világ elismert, top dj-i játsszák még a mai napig is számait. Itthon három maxi albuma jelent meg, Londonban pedig nyolc(!). Eddig mintegy harminc hazai és külföldi válogatáscédén szerepeltek dalai.
Zenei vezetője, producere és zenésze lett a Vad Fruttik nevű formációnak
Lemezlovasként több itthoni és nagy külföldi klubban lépett fel. Amit ebben a rétegműfajban egy kis városból indulva szakmailag el lehetett érni, a teljesség igénye nélkül, azt ő lehetőségeihez mérten megtette. Ott volt Londonban, komoly, elismert kiadó stúdiójában dolgozhatott, albumai készülhettek, a számait játszották, s még most is nyomják az elismert dj-k. Ő azt tartja erről: egy esélye volt csak, az, hogy minőségi zenét próbáljon készíteni. Szerinte ezért sikerülhetett külföldön boldogulnia.
Mint mondta, az embereknek, fiataloknak téves elképzelésük van a house zenéről, mert amit itthon a felkapott, sztárolt előadók csinálnak, az nem azonos azzal a finom, rengeteg zenei intelligenciát követelő stílussal, amit külföldön house-nak tartanak. Úgy gondolja, ebből a szempontból kétéves csúszásban vagyunk.
Győrffy Gyula képzett zenész. Gyermekkora óta billentyűs hangszereken játszik. Most már van saját kis stúdiója, ám a kezdetekkor egy veszprémi lemezboltban, a tulajdonos támogatásával gyakorolgatott bakelitlemezekkel.
Amikor azt kérdeztem tőle, miként is születnek a számok, azt felelte, úgy, mint bárki másnál, aki zenéket szerez. Egyáltalán nincs recept. Elindul egy hangulatból, érzésből, ritmusból, dallamból, aztán a harmóniák keveredésével létrejön a komponálás, majd a végén a teljes egész.
Julez, vagy egy másik művésznevén Bakony Scamp (bakonyi betyár) már nem foglalkozik aktívan a lemezlovassággal. Ideje nagy részét ugyanis a Vad Fruttikkal való munka köti le, készül a második lemezük, ennek zenei részéért, a hangszerelésért, a hangzásért teljes mértékben ő felel.
Aztán még van a másik zenekar, az Easy Life Natural Band is. Velük a Vad Fruttiktól eltérő, kicsit alternatív stílusban tud együtt zenélni. Mindezt persze munka mellett teszi, Gyula ugyanis egyik helyi iskolában dolgozik oktatástechnikusként.
Mint mondta, ő nagyon jól érzi magát Balatonfűzfőn, nem hiányzik neki a fővárosi nyüzsgés, a tömeg, a tolongás, a levegőtlenség. A minőségi zene pedig amúgy sem városhoz és helyhez kötött. Neki pedig ezt el nagyon is lehet hinni. Csak az útját kell figyelni.