Hétvége

2009.09.05. 02:29

Amikor meghasad a jég

Napló - Sok szépet és jót hallottam róla, mielőtt személyesen megismertem. Önzetlen segítőkészségéről, szerénységéről a természetgyógyászok legendákat mesélnek.

Munkatársunktól

Egy fonyódi tanítványa szerint neki már van mire szerénynek lennie. Kíváncsiságom vitt el a veszprémi előadásra. Apró, törékeny alkatához illő, halk hangon beszélt. Szinte észrevétlenül olvadt a létbe. Csak óriási, mélybarna szemeiben ég valami különleges csillogás. Miközben hallgatom, eltűnődöm: a buktatókkal teli, emberöltőnyi küzdelemhez vajon honnan az erő? 

Dr. Eőry Ajándok orvos-természetgyógyász mosolyogva kezdi az időutazást. Mert bizony jócskán, egészen 1968-ig kell visszalépnünk az időben. Ekkor az ELTE biológusi szakán dip-lomamunkaként Az emberi bőr elektromos területei, különös tekintettel az akupunktúrás pontokra című témakört kapta. Nem sejtette, hogy az országban szinte ismeretlen módszer ennyire a hatalmába keríti. A rég elfeledett, ősi kínai gyógymódról Magyarországon orvosi körökben sem hallottak.

Ajándokot annyira lenyűgözte az akupunktúra - a bőrön alkalmazott tűszúrásos módszer - természetessége, logikája, hogy tovább kutatta a magyar orvosok, tudósok körében tabuként kezelt egészségmegőrző és gyógymódot. 

- Rendkívüli szerencsének tartom, hogy a sorsom a kínai akadémikus professzorral, dr. Zhu Zong Xianggal hozott össze, akit a témakör neves kutatójaként többször Nobel-díjra jelöltek. Készséggel fogadott, tartva magát hitvallásához: Közkinccsé kell tenni, amit tudunk! - mondja, s elárulja, hogy az ismeretségből több évtizedes együttműködés, barátság lett. Ajándok számára pedig küzdelmek- kel teli, elismeréssel, sikerrel egyáltalán nem kecsegtető, több évtizedes misszió. Miközben újabb diplomát szerzett az ELTE-n - ezúttal matematikusként -, szoftverkészítéssel kereste kenyerét. Emellett fáradhatatlanul tanulta az akupunktúra módszereit, többször Kínában.

A témakörben az országban elsőként 1972-ben jelent meg publikációja a Magyar Pszichológiai Szemlében, ami óriási visszhangot váltott ki. Áttörhetetlen jégpáncélba burkolózva fordult ellene a magyar orvostársadalom. 

Egyszerűen kuruzslásnak minősítették a természetgyógyászatot, köztük az akupunktúrát. Az elért eredményeket pedig további tudományos bizonyítékot követelve tagadták meg vagy utasították, el mondván, a meridiánok - a test láthatatlan energiavonalai - létezése nem mérhető! 

- Érthető volt az orvostársadalom ellenállása, hiszen alapvető a különbség a nyugati és az ősi kínai orvoslás között. Előbbi redukcionista szemlélettel az emberi szerveket külön kezeli, és a fájdalomcsillapításra, tünetkezelésre összpontosít. Az ősi kínai felfogás viszont holisztikus módon a betegség okát keresve egységes egésznek tekinti az embert. Természetesen mint biológiai, tudatos és érzelmi lényt. Ebből kiindulva aztán hatalmas az eltérés a gyógyítási technikák között. És persze a dolog anyagi vonzata sem mellékes, hiszen az akupunktúra öngyógyító módszer, aminek egyik legfontosabb előnye, hogy nincs szükség gyógyszerekre, nem visz a szervezetbe kemikáliát, mentes minden mellékhatástól. Az ember saját magát is képes meggyógyítani a megfelelő akupunktúrás pontok rendszeres masszírozásával - tudom meg.

Többéves kutatás, kísérlet eredményeként a világon elsőként Zhu professzornak, kínai barátjának sikerült kifejleszteni a műszert, amivel mérhetővé váltak az emberi testet behálózó energiavonalak és az azok mentén található akupunktúrás pontok. Gondolhatnánk, hogy innentől már egyenes út vezetett az országos hírnévhez, az egyértelmű elismeréshez. Nem így történt! Naponta vívta szélmalomharcát a különböző hatóságokkal a gyógymód engedélyezett népszerűsítése érdekében. 

- Amikor elérkezett számomra a módszer gyakorlati hasznosítása, úgy éreztem, illendő orvosi képesítést szereznem. Úgy gondolom, hogy embereket gyógyítani, tűkkel szurkálni csak orvosnak szabad! - mondja határozottan. Így aztán, hogy hitelességét megőrizze, beíratkozott az orvosi egyetemre. Ötvenévesen szerezte meg a harmadik diplomáját, majd háziorvosi szakvizsgát tett. Kérdésemre, hogy megingatta-e elhivatottságában az újabb ismeret-anyag, rá jellemző, szelíd mosollyal válaszol: - Nem, sőt megerősített abban, hogy jó úton járok! - vallja meggyőződéssel.

Szelíd türelemmel beszél, ha a módszerről van szó, kifogyhatatlanul ontva a hasznos tudnivalókat. Hiszen arról beszélhet, ami évtizedek óta szívügye, amire feltette az életét. Hogy segíteni tudjon a rászorulókon. Függetlenül attól, hogy a beteg melyik társadalmi csoporthoz tartozik. 

A beszélgetést délután a család csopaki nyaralójában folytatjuk. Megtudom, hogy Budapesten a szegények orvosaként emlegetik, hiszen a fővárosban az ő részvételével végzik a hajléktalanok orvosi felügyeletét, ellátását a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mozgó háziorvosi rendelőjében. Ha az élet úgy hozza, akár az utcán, az aszfalton. Emellett fáradhatatlanul utazik városról városra, előadásokat tartva népszerűsíti a 3-1-2 programot. Majd a kínai professzorról mesél, aki szerint hun őseink találták fel az akupunktúrát, és a kínaiak később tőlük vették át. Sikereiről faggatván egy tavalyi történetet mesél. 

Balatonalmádiból kereste meg a negyven év körüli hölgy, aki állandó szomjúság-érzete következtében hihetetlen mennyiségű folyadékot fogyasztott - általában napi hét litert! A kivizsgálás során a CT daganatot mutatott ki az agyalapi mirigyen. A rendkívül kockázatos műtét elkerülése érdekében a beteg úgy gondolta, mindent megpróbál, felkereste dr. Eőry Ajándokot. Hat kezelés után kontrollfelvétel készült. A kiértékelést végző orvos nem hitt a szemének. A beteg azonnal hívta telefonon az akupunktúra tudorát. Ajándokot meglepte a síró-zokogó hang. - Pestről telefonálok, az Amerikai úti idegklinikáról. Teljesen negatív a CT, eltűnt a daganat!

- Persze ez nem azt jelenti, hogy bármilyen tumort néhány nap alatt, csodával határos módon semmivé tudunk varázsolni. Ebben az esetben a betegség jellegéből adódott a gyors gyógyulás. A kínai felfogás szerint úgy gondoltuk, hogy nem a hipofízist, hanem a vesét kell kezelni, mert a vese mondja meg a belső elválasztást irányító szervnek, hogy mennyi hormont termeljen. Így aztán a vesemeridiánt vettük célba - és az elgondolás telitalálatnak bizonyult. Ennek következtében felszívódott a daganat - meséli angyali természetességgel a felfoghatatlant. Megtudom, a több mint négy évtizedes munka nyomán, az eredmények láttán az orvostársadalom is enyhülni kényszerül az akupunktúra iránt. Ahogyan Ajándok fogalmaz: - Lassan a jégpáncél hasadozni látszik.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!