2007.07.05. 02:29
Sok szereplő, sok gond
Székesfehérvár - Kormányzati döntésekre várunk a pályázati dokumentáció végleges elkészítéséhez - hangsúlyozta Farkas Endre, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás projektirodájának vezetője.
- A szándék már évekkel ezelőtt kimondatott, a helyhatóságok ezt szerződésekben rögzítették. Aztán a program mintha egy kicsit elhalkult volna. Hol tartunk most?- Nem álltunk meg. A rendszer létesítményeinek tervei készülnek, illetve ezeket véleményeztetik és megindítják az engedélyezési eljárásokat. Több ezek közül már be is fejeződött: jogerős engedélyek vannak a birtokunkban. Ez a feltétele annak, hogy a pályázati dokumentációt majd benyújthassuk.
- Hány létesítményről van szó? - Közel kétszáz tervet kell elkészíteni. Ennek a fele a hulladéklerakók rekultivációja, a többi új létesítmény. Hulladékudvarok, kilenc hulladékkezelő központ, komposztálótelep, a várpalotai hulladékhasznosító mű.
- Ha minden terv elkészül, akkor tovább lehet lépni: irány Brüsszel, az Európai Bizottság. De ehhez az önkormányzati társulásnak itthon is partnerek kellenek.- Véglegesíteni kell a pályázati dokumentációt. Ennek az a feltétele, hogy a megvalósíthatósági tanulmány és az úgynevezett költség-haszon elemzésre vonatkozó útmutató - hangsúlyozandó: jóváhagyottan - a rendelkezésünkre álljon. Ez az útmutató egy esztendeje megérkezett az Európai Bizottságtól Budapestre, ám a mai napig nem tették közzé. Amíg ezt nem láttuk, nem tudjuk, hogy az adott projekteket hogyan, milyen formában, mekkora mértékben kívánja támogatni az EU. Ha ez az elemzés elkészült, akkor a pályázat benyújtható. Véleményezi a kormányzat és az Európai Bizottság, utóbbi természetesen dönt is a támogatásról. S ha beadtuk a pályázatot, indulhat a közbeszerzés, kiírhatók a tenderek.
- Sokszereplős játék, amiben sok a feltételes mód. Megnevezhető, hogy melyik stádiumában ki a hunyó? - A dokumentumokat a kormányzatnak, ezen belül a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek kell nyilvánosságra hozni. Ők az irányító hatóság, kiírják a pályázatokat, meghatározzák a feltételeket.
- Tehát az NFÜ jelenleg is tudja, hogy erre a programra mennyi pénz fordítható. Ha megmondaná, akkor az önkormányzati társulás, konkrétan a 168 helyhatóság is gondolkodhatna, tervezhetne, hogy a szükséges önrészt hogyan tudja biztosítani.- Pontosan erről van szó. Ezek a lépések hiányoznak a kormányzat részéről. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv első ütemének része a mi projektünk, szerepel a 2007- 2008-as akciótervben. Ha erre rábólint a kormány, várhatóan ezekben a napokban, azt követően írják majd ki a konkrét pályázatot, előreláthatólag októberben. Ha azok tartalmát megismertük, benyújthatjuk a pályázatot, még az idén, illetve a jövő év elején. A projektet egyébként ketté kell bontani. A hulladéklerakók rekultivációját száz százalékkal támogatják majd, a többinél szükséges az önrész, itt 25-30 százalékot rebes-getnek.
- Brüsszelből mikorra várható érdemi válasz?- A hivatalos bírálati idő 60 nap, információink szerint ez a valóságban 90-120 nap között mozog. Tehát legkorábban 2008 májusában születhet meg a döntés az Európai Bizottságnál. Ami gyorsíthatja a folyamatot: az NFÜ egy szakértőkből álló bizottságot hívott meg, amely ezeket a projekteket azonnal vizsgálni fogja, előzetesen értékeli, segítve ezzel az Európai Bizottság döntését. Már átadtunk dokumentumokat, ez az értékelés az elmúlt héten megkezdődött.
- Nézzük a kasszát! Most mennyi a program ismert költsége?- A módosított költségvetés értelmében 54 milliárd forint, de ez még csökkenhet. A pályázati feltételektől függ mindez. S ne feledjük, amikor a települések a rendszer létrehozásáról gondolkodtak, még 10 százalék önrész biztosításáról lehetett beszélni.
- Nagy kérdés a hulladékgazdálkodási rendszer egyik végső pontja, a várpalotai hulladékhasznosító mű, közkeletű nevén a szemétégető megépítése. A palotai elöljáróság jelenleg érvényes döntése értelmében ez nem lehetséges. Mi lesz így a programmal? - A művel kapcsolatban két engedélyezési eljárás is folyik. Az egyik egy elvi építési engedélyeztetési eljárás. Azért, hogy megismerhessük a feltételeket. Ha az építési akadályokat a várpalotai önkormányzat nem hárítja el, a társulásnak meg kell tennie a szükséges intézkedéseket.
- Várpalotával szemben kell gondoskodni vagy más helyszínt keresni? Mert Palotával szemben gondoskodni az én értelmezésemben a bírósági utat jelenti. - Természetesen azt. De amíg ezek a folyamatok tartanak, senki sem akar a legrosszabb forgatókönyvre gondolni. Maradjunk egyelőre a jóhiszeműség talaján. Mi az elfogadott ütemterv alapján dolgozunk.
- Furcsa Várpalota ellenállása. Számos fórumról tudósítottam, ahol önök részletesen elmondták, hogy Brüsszel csak a legszigorúbb környezetvédelmi normáknak megfelelő beruházást finanszíroz. - Már Magyarországon sem engedélyeznék, ha nem tartanánk be az előírásokat. Reális érvekre lehet reális érvekkel válaszolni. Arra, hogy csak , meg nem akarom , nem tudunk mit mondani. Mi egy műszaki-szakmai követelményrendszer alapján készítjük elő a projektet. Minden másra az arra hivatott személyeknek, helyi politikusoknak kell válaszolni.