2007.11.21. 03:29
Fürdőszoba a szekrényen
Litér - Minden reményünk abban a szociális lakásban volt, még Emma néni is azt mondta, hogy mi fogjuk megkapni, imádkozik érte - mondta az alig húsz négyzetméteres szoba közepén állva Bakonyi József élettársa, lemondóan legyintve.
- Volt olyan ismerősünk, akitől még zsákot is kaptunk a költözéshez, mert annyira biztosak voltak benne - mondta az időközben hazatérő Bakonyi József.
Hideg és sár van, kint szemerkél az eső, bent viszont meleg, a szobát egy kis kályha fűti. Az idézőjeles otthon egyben tölti be a nappali, a háló, a konyha, a gyerekszoba funkcióját. Az összevisszaságban rend van: bejárat mellett balra a konyhasarok, mellette egy szekrény, annak a tetején két műanyag kád (fürdő), szemben az ágy mellett kiságy és gyereksarok, az ajtó mellett a televízió. A falak nikecell-táblákkal vannak takarva - mutatja a házigazda. Egyrészt a hőszigetelés miatt, másrészt azért, hogy a ház falánál lévő dombról a föld ne hulljon be a döngölt falú házba.
A család nézett albérletet is, hogy innen szabadulja- nak, de sikerültelenül jártak. Mindkét alkalommal meggondolta magát a tulajdonos, pedig már a festéshez szükséges anyagokat is megvették.
- Azért nem adnak nekünk ki albérletet, mert roma vagyok - világít rá az indokra Bakonyi József. A család három gyermeket nevel, a legkisebb alig három hónapos. A kisbaba saját kiságyában feküdne, de mivel a lakás reggelre kihűl, magukhoz veszik az ágyba, ahol öten kuporognak.
A lehűléssel egyébként is sok probléma van, mert ahogy ki- nyitja valaki az ajtót, árad be a hideg, hiszen a szobaajtó egyben a bejárati is. A főzés külön att- rakció; sütni nagyon nem lehet, mert a sütő ajtaját a szekrények miatt nem lehet kinyitni. Meg kell gondolni, mit eszik az ember, mert az ételkészítés során az egész szobát belepi az étel illata, utána pedig sokáig szellőztetni kell, ami a hideg miatt nem egészséges.
- Így élni sem nagyon le- het - mondja a férfi. Düh, harag azonban nincs, inkább lemondás, beletörődés van. Litéren 2002 óta van két szociális lakás a rászoruló családok részére - ismertette Bódi János, a település szo- ciális bizottságának elnöke. Hozzátette, hogy a rendeletük szerint a lakásokat három év- re adják ki, amit két esztendővel meg lehet hosszabbítani. A lakások kiadásáról a képviselő-testület dönt.
- Előtte egy kibővített grémium rengeteg dolgot vesz figyelembe az ajánlásához, például a szociális rászorultságot, ugyanakkor nem ez az egyetlen tényező - hangsúlyozta az elnök. Vizsgálják, hogy milyen jövedelmi viszonyokkal rendelkeznek a jelentkezők, hosszú távon miből tudják például a rezsit fizetni. Bódi János megjegyezte, hogy utóbbi kitétel nagyon fontos, mert volt olyan albérlő, aki jelentős hátralékot halmozott fel. Az ivóvízért, villa- nyért, gázért a lakóknak piaci árat kell fizetniük, egyedül a lakás bérleti díja alacsonyabb. (A lakás díja havonta tízezer forint, a rezsi 35-40 ezer forint körül mozog, azaz a családnak havonta 45 ezer forintot kell a megélhetésen felül a lakásra költenie.)
- Vizsgáljuk azt is, hogy ha letelik a bérleti időszak, a család milyen módon tud to- vábblépni másik lakásba, vagy vissza a régi körülmények közé. Óriási törést jelentene, ha a normális, összkomfortos körülményekből visszasüllyednének az alig elviselhető szintre. Ezért is na- gyon lényeges, hogy a családnak honnan származik és mekkora a jövedelme, tud-e félretenni későbbi életére.
A szociális bizottság elnöke elmondta, hogy a két jelentkező család szinte mindenben hasonlít egymásra, három kiskorú gyermek, szerény jövedelemmel rendelkeznek, sőt más körülményekben sincs különösebb eltérés. Az is azonos, hogy mindkét család második al- kalommal pályázik. Kizárólag a szociális rászorultságot vizsgálva egyértelműen a Bakonyi család kapta volna a lakást, de az összes körülményt vizsgálva végül is a másik, ideiglenesen Királyszentistvánon élő családot ajánlotta a bizottság - közölte Bódi János. Nyomós érv volt, hogy a másik család albérletben élve felkészült a bérleti díj és a rezsi fizetésére, míg Bakonyiék rokonaiknál éltek, nem kellett jelentősebb összeget félretenniük a lakhatásra. A testület októberi ülésén egyébként hosszas vita után hozta meg döntését, sőt három helyett egy évre csökkentették a lakás kiadásának maximumát. Ennek az volt az oka, hogy a családokat nem akarták olyan helyzetbe hozni, hogy ha nem tudják fizetni a rezsit, akkor tartozást halmozzanak fel. A szociális bizottság elnöke megjegyezte, hogy azért kényszerültek erre a lépésre, mert a két szociális lakásban összesen 400 ezer forintnyi tartozás halmozódott fel eddig.