2016.10.10. 10:01
Ideje van a faültetésnek!
Csizmazia Szilveszter kertészmérnök most a díszfák választásához ad tanácsokat. Azt ajánlja, hogy most vásároljunk díszfát, hiszen amíg nem hullottak le a levelek azok látványa nagyban megkönnyíti dolgunkat.
- Több évtizedes tapasztalat alapján mondhatom, hogy a díszfák ügyében vagyunk a legkevésbé tájékozottak. Általában csak azt tudjuk hova, milyen nagyra növő, mikor virágzó, mekkora árnyékot adó, de lehetőleg nem szemetelő fát szeretnénk. Teljesen rá vagyunk hagyatkozva a kertészeti üzlet eladójára és csak reménykedhetünk, hogy ő ért hozzá, és segítőkészen, őszintén fog ajánlani nekünk megfelelő díszfát. Persze ma már könnyen utána nézhetünk, hogy mit tud egy-egy fa, de hogy találjunk rá, hogyan válasszuk ki a több száz, vagy ezer fajból, fajtából? Máris itt van két fogalom, amit gyakorlatilag folyamatosan keverünk. A faj lehet például, hegyi juhar, ezüst hárs, japán díszcseresznye, úgynevezett alapfajok. Ezeknek lehetnek fajtáik, különféle változataik, amelyeket többnyire úgy nemesítenek ki és általában nagyobb a díszértékük. Például az úgynevezett alakfák, mint a gömb, az oszlopos, mind fajták.
Csizmazia Szilveszter kertészmérnök: most ültessük a díszfákat, például a mediterrán hangulatú olajfát Fotó: Tóth B. Zsuzsa
Ha már eldöntöttük, hogy milyen célra szeretnénk ültetni, nézzük meg milyen a talajunk. Fontos a mésztartalmát megbecsülni. Egy kis ecetet csöpögtessünk egy kis marék földre és ha nagyon erősen pezseg, akkor nagyon magas a mésztartalma. Ilyenkor kell legkörültekintőbben válogatnunk. Egy két zsák savanyú tőzeggel nem tudjuk megváltoztatni a talajviszonyokat, viszont az egész kertben végrehajtott talajcsere, vagy egy-két köbméteres földcsere már segíthet. Arra gondoljunk, hogy egy fának a gyökérzete meghaladja a lombkorona méretét – mondja a kertészmérnök.
Hozzáteszi, hogy ha sekély, köves, erősen száraz a talajunk és locsolni sem tudunk, az megint leszűkíti a lehetőségeinket. Védett, meleg, a közvetlen környezethez képest magas fekvésű területre, különösen az építményeink déli oldala elé viszont olyan különleges mediterrán, félmediterrán fajokat is ültethetünk, amelyeket máshova nem. Kevésbé tudjuk, hogy nagyon sok bokor jellegű növényből is nevelhetünk fát. Például a fügéből, korallberkenyéből, liliomokból. Lehetőleg földlabdás, de leginkább konténeres fát válasszunk. A többletköltség megtérül a biztos megeredésben. Az ültető gödör a földlabda, vagy a konténer méretének legalább két, háromszorosa legyen, de ha több, az csak jobb. Különösen, ha rossz a talajunk és jobb talajjal akarjuk segíteni a növény kezdeti fejlődését. Érdemes kiemelni néhány különleges fajt. Például örökzöld lombú a Magnolia Grandiflora, de a korallberkenyéből (Photinia) is lehet ilyen fát nevelni. Fenyőféle a lomhullató „ősfa" a páfrányfenyő. A magnolia (liliomfa) félék, az ámbrafa, csak savanyú talajra valók. Mediterrán hangulatú a selyemakác (Albizia), végzetfa, valódi olajfa, fügefa, korallberkenye. Piros lombú változatai vannak a következőknek: vérszilva, díszalma, juhar, mogyoró, nyírfa, bükk, sárga levelű változatai pedig a lepényfának, akácnak, szilnek. Szép virágú a rózsavirágú selyemakác, judásfa, aranyeső (Laburnum), vérszilva, díszalma, díszmandula, japán díszcseresznye, piros virágú galagonya, és a liliomfák (magnóliák). Különleges őszi lombszíne van a perzsafának, juharféléknek, ecetfának, páfrányfenyőnek, ámbrafának.