– A koronavírus-járvány miatt március 9-én rendelt el látogatási és kijárási tilalmat a kormány, így a mostani lazítás egy több mint három hónapos időszakot zárt le. – Nagyon várták már ezt a lehetőséget azok a lakók, akik nem fekvőbetegek. Aznap reggel, amikor tájékoztattuk erről őket, rögtön jelezték, hogy már indulnak is – idézte fel Köles Lászlóné, a VKTT Egyesített Szociális Intézmény 1-es számú idősotthonának részlegvezetője.
Égi Gabriella vezető ápoló elmondta, az idősotthonok új lakókat is fogadhatnak, a felvételhez azonban négy napnál nem régebbi negatív minta szükséges. A jogszabályok azok számára is szigorú szabályokat írnak elő, akik hosszabb időre elhagyják az intézményt.
– Aki 48 órán belül visszatér az intézménybe, azt nem kell karanténba vonni, aki azonban ennél hosszabb időre hagyja el az intézményt, az vagy vállalja a kéthetes karantént, vagy negatív teszteredményt kell hoznia. Azok az ellátottak, akik több mint két napot töltenek el kórházban, csak negatív eredményű koronavírusteszt után térhetnek vissza – magyarázta Égi Gabriella.
Áprilisban a Magyar Honvédség katonái fertőtlenítették az idősotthont és udvarát Fotó: Balogh Ákos/Napló
Az idősotthonok június 4-e óta látogathatók, azonban annak érdekében, hogy kerüljék a zsúfoltságot, csak időpont-egyeztetés után léphetnek be a hozzátartozók. Köles Lászlóné elmondta, a feloldás után lényegében szinte mindenkihez két napon belül érkezett látogató, ami nagyon jó hatással volt a lakókra. A járvány hónapjaiban a személyes találkozások nélkül ugyanis fizikálisan és mentálisan is romlott a gondozottak állapota. A látogatásra vonatkozóan több szabályt is hoztak: egy helyiségben egy időben egy látogató tartózkodhat, és a hozzátartozóknak maszkot kell viselniük.
A látogatóknak nyilatkozniuk kell, hogy egészségesek, valamint mindenkinek megmérik a testhőmérsékletét, és az alkoholos kézfertőtlenítő használata is kötelező, részletezte Égi Gabriella. A Török Ignác utcai idősotthonban 64 ellátottról gondoskodnak, a járvány három hónapja alatt megfeszített munkát végeztek. Köles Lászlóné arról beszélt, a nővérekre sokkal nagyobb teher hárult a korlátozások idején, mert a szokásosnál is nagyobb figyelmet kellett szentelniük az ellátottakra, ugyanakkor mindent biztosítottak azoknak is, akiknek nincs hozzátartozójuk. A foglalkozásokat nem tarthatták meg, de próbálták más módon kihasználni az időt: a mentálhigiénés nővér sokat beszélgetett az ellátottakkal, és akadt olyan lakó is, aki az udvar adta lehetőséget használta ki kertészkedésre.
Kulics Márta részlegvezető elmondta, az intézmény a korlátozások bevezetése után hamar lehetővé tette, hogy az ellátottak videóhívásokon keresztül kommunikáljanak a hozzátartozókkal, ez segített a gondozottaknak is, és a rokonoknak is fontos volt, hogy láthassák az idős hozzátartozójukat. A gondozási részlegen 30-an dolgoznak, a kritikus három hónapban mindenkire nagyobb teher hárult a takarítónőktől a mentálhigiénés szakemberekig, emelte ki Égi Gabriella, aki egyúttal köszönetet mondott munkatársainak áldozatos munkájukért. Hozzátette, a szükséges eszközök rendelkezésre álltak – legyen szó védőmaszkról vagy fertőtlenítőről –, azok pótlását a saját vásárlások mellett adományok egészítették ki.
Köles Lászlóné, Égi Gabriella és Kulics Márta számolt be a járványveszély alatti védekezésről és az otthonlakók mindennapjairól a korlátozások feloldása után Fotó: Balogh Ákos/Napló
Kulics Márta elmondta, betartották a szabályokat, és azokkal is betartatták, akik hozzájuk érkeztek, ennek is köszönhető, hogy nem volt fertőzés sem a dolgozók, sem az ellátottak között. A Török Ignác utcai intézmény dolgozói nagyon hálásak minden segítségért, amelyet az elmúlt hónapokban önkéntesektől vagy a színház dolgozóitól kaptak: a kertgondozástól a portaszolgálatig, a bevásárlástól a házi segítségnyújtáson át az ételkiszállításig sokan segítették őket márciusban és áprilisban.
A lazításnak köszönhetően az intézményben a foglalkozások újraindultak, és egyre inkább közelítenek a mindennapok a járvány előtti időszakhoz, azonban több szabály ma is érvényben van: naponta kétszer mérik a lakók testhőmérsékletét, és étkezések előtt fertőtlenítik az idősek kezét.
Kulics Márta végezetül elmondta: remélik, hogy nem lesz második hulláma a járványnak, amennyiben mégis, a tavaszi tapasztalatokkal felvértezve felkészültebben néznek szembe a kihívással.