Schmidt Orsolya kifejtette, a tavalyi év elején lezárult a 2019-es holokauszt-emlékév, januárban az önkormányzat felavatta a Rákóczi utcában található holokauszt-emléktáblát. Ezt a szokásos egyesületi rendezvényük, a purim követte március 8-án a zsinagógában, ahova a hideg ellenére is sokan ellátogattak. Egy héttel később életbe léptek a járvány megfékezésére irányuló korlátozó intézkedések, ettől kezdve az egyesületi programok egy részét csak hiányosan tudták megtartani.
– Nagyon régóta készültünk már egy többnapos nagyváradi kirándulásra, melyet áprilisra terveztünk. Egy busznyian mentünk volna, hogy közelebbről is megismerjük a település múltját és a helyi zsidóságot, viszont a járvány miatt az utat el kellett halasztanunk – magyarázta az egyesület vezetője. Hozzátette, a nyári Zsinagógai sétákat azonban meg tudták tartani, igaz, a tervezettnél kicsit kevesebb előadással. Az érdeklődők az alkalmakon Ortutay Gábort, a Hit Gyülekezete pápai közösségének vezetőjét, valamint Balázsné Márton Mária egyesületi tagot hallhatták, illetve Simon Zsolt helytörténésszel sétálhattak a helyi zsidó temetőkben.
Július 5-én holokausztmegemlékezést tartottak, valamint a hagyományos Zsidó Kulturális Napok megszervezésére is lehetőség nyílt, ám idén csak egynapos formában. Az esemény során Bajzáth Mária mesepedagógus a zsidó mesékről tartott előadást, Gerendás Péter előadóművész pedig szívmelengető koncertet adott a zsinagógában. – Mivel ez az időszak egybeesett a zsidó újév kezdetével, finom falatokkal színesítettük a rendezvényt – tette hozzá Schmidt Orsolya.
Tavaly Bajzáth Mária mesepedagógus is ellátogatott a pápai zsinagógába, ahol a zsidó mesék világába nyújtott betekintést az érdeklődőknek Fotó: archív
Mint mondta, ezek mellett, amikor a járvány elleni intézkedések lehetővé tették, folyamatosan fogadták azokat az érdeklődőket, akik az egyesületet megkeresték, hogy megismerhessék a helyi zsidóságot és annak emlékhelyeit. – A zsidó szabadegyetem ősszel folytatódott volna, ám ez sajnos elmaradt. Bízunk benne, hogy tavasszal folytathatjuk az ismeretterjesztő programsorozatot, de ha nem, egy olyan lehetőség is felvetődött, hogy az online térbe visszük át – mondta az egyesület elnöke. Megjegyezte, a tagokat, illetve az egyesület munkássága iránt érdeklődőket a kötelező távolságtartás ellenére közelebb hozta a heti hírlevél, mely biztosította a folyamatos tanulást a zsidó vallás, kultúra és hagyomány tárgykörében. Ráadásul a hírlevél az idei évtől megújult, újságszerű megjelenést kapott, és szívesen kinyomtatják azok számára, akiknek nincs internetelérhetőségük.
Schmidt Orsolya hangsúlyozta, az elmúlt másfél évben összefogás indult – főként az Észak-Dunántúlon – a zsidó közösségek között, Szombathely, Mosonmagyaróvár, Sopron, Zalaegerszeg és Nagykanizsa részvételével. A közös programok a járványhelyzet miatt most szünetelnek, de amint lehetőség lesz rá, erre is szeretnének időt fordítani.
– Purim ünnepe február végére esik, azonban ha február második felében is érvényben lesznek a korlátozások, nem tudjuk megtartani. Ezt követi március végén pészah ünnepe. Jó lenne, ha akkor már tudnánk találkozni – jegyezte meg Schmidt Orsolya. Hozzáfűzte, a nagyváradi kirándulás mellett Komáromba is szeretnének ellátogatni, hogy a helyi, jól működő hitközséggel megismerkedjenek.
Schmidt Orsolya lapunknak elmondta, több pályázaton is eredményesen vett részt az egyesület 2020-ban Fotó: Polgár Bettina/Napló
– Több pályázaton is eredményesen vett részt az egyesület 2020-ban: a helyi önkormányzat pályázatán, valamint a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány két pályázatán egyaránt sikeresen szerepeltünk, és ennek köszönhetően bővült az eszközállományunk. Emellett az egyesület által a zsinagóga felújítására létrehozott alszámla is lassan, de biztosan gyarapodik. Továbbra is hiszünk abban, hogy sok kicsi sokra megy, és egyszer elkezdődhet, legalább részlegesen a pápai zsinagóga felújítása – nyilatkozta a Naplónak a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület vezetője. Kiemelte, a 2021-es esztendőre nézve az egyik legfontosabb tervük és igényük, hogy találjanak egy közösségi teret, ahol akár hetente is találkozhatnak. Ehhez egyelőre várják a felajánlásokat, ötleteket.