Irodalom a Kádár-korban

2017.11.13. 10:18

Hallgatag évtized, az 1970-es évek

A Szegedi Tudományegyetem Magyar Irodalmi Tanszéke és a Szépírók Társasága kétnapos konferencián járja körül a Kádár-kor „hallgatag évtizedét”- tájékoztattak a szervezők.

A tanácskozás az 1960-as évek viszonylagos enyhülésére következő reformellenesség, az ideológiai keményvonalasság megerősödésének időszakát igyekszik feltárni. Egyebek mellett arra keresik a kutatók a választ, hogy a manipuláció nyílt és rejtett formái, a korszakot meghatározó támogatás, tűrés és tiltás hogyan torzították a magyar kultúra természetes működését.

Az irodalomkutatók egyebek mellett azt is vizsgálják a szegedi konferencián: hogyan teremtette meg a politika az ellenállás technikáit a kor művészeti életének szereplőiben. A „magas” kultúra mellett több előadás hangzik el a populáris műfajokról, a titkosszolgálatok korabeli, a művészeti életet érintő tevékenységéről, valamint a cenzúra hangsúlyos hazai jelenlétéről az 1970-es években.

A tudományos tanácskozáson tizenkét eladás hangzik el mások mellett olyan neves előadótól, mint Radnóti Sándor, Margócsy István, Standeisky Éva, Gervai András, Füzi László, Szőnyei Tamás, Szabó Gábor és Havasréti József.

Csütörtökön este a Grand Caféban rendhagyó kritikai beszélgetést szerveznek Király István nemrégiben megjelent naplójáról, amelynek résztvevői Angyalosi Gergely, Pál Sándor Attila, Reményi József Tamás és Szilágyi Zsófia lesznek.

Borítókép: (1976) Várkert Bazár, Budai Ifjúsági Park, a színpadon az M7 együttes.

Fortepan / Adományozó: Urbán Tamás

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!