2024.08.05. 11:20
Hogyan készüljünk fel egyes kórházi vizsgálatokra?
Ha olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem szorulunk rendszeres orvosi kezelésre, a kórházat csak a fontosabb szűrővizsgálatok idején látogatjuk. Ilyenkor sokunkban bizonytalanság és stressz alakul ki, hiszen nem tudjuk, pontosan mire számíthatunk, milyen előkészületek szükségesek az adott vizsgálathoz. Az izgalom leküzdése és a felkészülés megkönnyítése érdekében az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a leggyakoribb orvosi vizsgálatokkal kapcsolatban.
Forrás: 123rf.com
Laborvizsgálat
Vérvételen és vizeletvizsgálaton valószínűleg mindannyian részt vettünk már, de elképzelhető, hogy az emlékek időközben megfakultak. A laboratóriumi vizsgálatok segítségével számos hiányállapot, betegség diagnosztizálására és monitorozására is használják, ezért nem szabad, hogy a bizonytalanság és a félelem eltántorítson minket!
A vérvételre általában a délelőtti órákra kapunk időpontot, nem véletlenül, hiszen egyes méréseket – vércukor, vérzsír, májfunkció, vas – kizárólag éhgyomorra lehet értékelhetően elvégezni, ezért reggel már ne együnk semmit. A víz fogyasztása viszont nagyon fontos, különösen akkor, ha vizeletvizsgálatra is sor kerül, hiszen ha tele hólyaggal érkezünk, nem kell amiatt izgulnunk, hogy nem sikerül a mintaadás. A hidratáltság egyébként a vérvételt is megkönnyíti, mivel a kiszáradt szervezetben összeesnek a vénák és lelassul a vér áramlása is, a kávét, a cukros üdítőket és az alkoholt azonban kerüljük el.
Figyeljünk arra, hogy kényelmes öltözéket viseljünk, melynek ujját könnyen felhúzhatjuk, így nem kell levetkőzni a vizsgálat elvégzéséhez. Ami pedig a legfontosabb az az, hogy próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat: a vérvétel egy kicsit kellemetlen érzés lehet, de fájdalommal általában nem jár együtt, ha pedig nem nézünk oda, sokszor észre sem vesszük, és már túl is vagyunk rajta.
Képalkotó vizsgálatok
A műszeres képalkotó vizsgálatok szintén fontos diagnosztikai eszközök, melyek segítségével számos betegség fedezhető fel időben, így előbb-utóbb valamely eljárás elvégzésére bárki esetében sor kerülhet.
Röntgen
A röntgenvizsgálat gyors és fájdalommentes, és csupán néhány előkészületre van hozzá szükség. A vizsgálatot megelőzően nyugodtan ehetünk és ihatunk, ez az eredményt egyáltalán nem fogja befolyásolni. Mivel az érintett területen a ruhánkat le kell vennünk, érdemes olyan darabokat választani, amitől könnyen megszabadulhatunk. Erre figyelmeztetni fognak, de a fém ékszereket, órákat el kell távolítanunk, így a legegyszerűbb az, ha ezeket nem is visszük magunkkal.
A röntgenvizsgálat alacsony szintű sugárzással jár együtt, ezért az esetleges várandósságot mindenképp jelezzük orvosunknak, a sugárvédelmet biztosító ólomkötényt pedig akkor is fel kell vennünk, ha ilyen akadály nem áll fenn. A vizsgálat maga néhány percig tart, ennek során beállítják az ideális testhelyzetet, amit fenn kell tartanunk akkor is, ha ez egy kicsit kényelmetlen.
MRI
A mágneses rezonancia képalkotás bizonyos esetekben egy kicsit bonyolultabb előkészületekkel járhat együtt. Ahogy nevéből is adódik, a vizsgálat során mágneses rezonancia segítségével készítenek képeket a testünkről, ami azt is jelenti, hogy az MRI nem jár együtt sugárterheléssel, így semmilyen hosszú távú káros hatással nem rendelkezik.
Bizonyos esetekben a vizsgálat elvégzését megelőzően vénásan egy kontrasztanyagot kapunk annak érdekében, hogy az egyes szöveteinkről élesebb képet kaphasson orvosunk. Az anyag nagyon ritkán allergiás reakciót is kiválthat, időnként pedig szédülést vagy enyhe émelygést tapasztalhatunk, általában azonban ilyesmire nem kell számítani. Ha megkaptuk a kontrasztanyagot, néhány perces várakozás következik, majd befekhetünk a gépbe, és kezdődik a vizsgálat. Ez általában 15-30 percig tart, melynek során egyszerűen mozdulatlanul kell feküdnünk, illetve a kapott utasításokat követnünk. Ha klausztrofóbiát vagy egyéb problémát tapasztalunk, a kezünkbe adott pánikjelző megnyomásával tájékoztathatjuk orvosunkat.
Arról, hogy a vizsgálatot megelőzően étkezhetünk-e, orvosunk tájékoztatni fog minket: a kontrasztanyag beadása előtt 4 órával általában erre már nincs lehetőség. Válasszunk olyan ruházatot, melytől könnyedén megszabadulhatunk, egyéb előkészületre azonban nem lesz szükségünk.
Ultrahangvizsgálat
Ez a diagnosztikai eszköz hanghullámok segítségével készít képeket testünk belső szerveiről. Az ultrahangvizsgálat teljesen biztonságos, semmilyen káros hatással nem jár együtt és különösebb kellemetlenséget sem okoz, ezért igen gyakran kerül sor a használatára. Elvégzéséhez különösebb előkészületre nincs szükség: viseljünk kényelmes ruházatot, melyet könnyedén levehetünk, ha ez szükséges. Az ékszereket, fém kiegészítőket a vizsgálat előtt el kell távolítani, egyes esetekben pedig előírhatják azt, hogy teli hólyaggal érkezzünk meg a kórházba.
Nőgyógyászati vizsgálat
Hölgyek számára már az első menstruációt követően évente javasolt megjelenni a nőgyógyászati szűrővizsgálaton, melytől sokan – teljesen alaptalanul – különösen tartanak. Itt is érdemes odafigyelni arra, hogy könnyen levehető ruhát viseljünk. Mivel először alul, majd az emlővizsgálathoz felül kell levetkőzni, célszerű egy szoknya-póló kombinációban érkezni, így gyorsan túl lehetünk a vizsgálaton. Készüljünk fel arra, hogy az utolsó menstruáció kezdő napját megkérdezik majd tőlünk, és bár a vizsgálat általában a nehéz napokon is elvégezhető, a saját kényelmünk érdekében lehetőleg ne erre az időszakra kérjünk időpontot.
A vizsgálatok értünk vannak
Tudjuk, hogy mennyire kellemetlen lehet idegenek előtt levetkőzni, másoknak kiadni a kényes, intim titkainkat, ezeket az aggodalmakat azonban a kórházi vizsgálat során el kell engedni. Orvosunk a mi érdekünkben jár el, hiszen elsősorban nekünk fontos az, hogy egy esetleges problémáról időben tudomást szerezzünk. Tegyük félre tehát a félelmeket, készüljünk egy kicsit lélekben, és semmiképpen se hagyjuk ki az elrendelt szűrővizsgálatokat!