2010.08.29. 15:04

Belga Nagydíj - Lewis Hamilton győzött és vezet

Spa - Lewis Hamilton, a McLaren brit pilótája nyerte a vasárnapi Forma-1-es Belga Nagydíjat és ezzel az élre került a vb-pontversenyben.

MTI

A második helyen az ausztrál Mark Webber (Red Bull), a harmadikon pedig a lengyel Robert Kubica (Renault) végzett.

A 2008-ban világbajnok Hamilton idei harmadik futamgyőzelmét könyvelhette el és hat versennyel a zárás előtt átvette a vezetést Webbertől a vb-pontversenyben.

A száguldás végig meg-megújuló esőben zajlott, több pilóta kicsúszott, vagy karambolozott és kénytelen volt feladni a versenyt. Erre a sorsra jutott a spanyol Fernando Alonso (Ferrari), a vb-címvédő brit Jenson Button (McLaren) és Rubens Barrichello (Williams) is. A 38 éves brazil 300. F1-es futamán már a nyitókörben búcsúzott a belga GP-től.

A start után az élről rajtoló Webber beragadt és lecsúszott a hatodik helyre, így Hamilton került az élre. Már az első körben elkezdett szakadni az eső. Barrichello megkoccantotta Alonso autóját, aki azonnal berohant a boxba gumit cserélni. Többen kicsúsztak, mások megpróbáltak kereket cserélni. Egyre jobban esett az eső, a háromszázadik futamát "ünneplő" Barrichello autójának maradványai akadályozták a versenyt, ezért beküldték a biztonsági autót.

A negyedik körben Hamilton, Button, Sebastian Vettel (német, Red Bull) és Kubica volt a sorrend az élen.

A 17. körben Vettel előzés közben beleakadt Buttonba. Utóbbi kiesett, míg a német autóját helyrepofozták a boxutcában és folytathatta a száguldást, a szabálytalan manőverért pedig áthajtásos büntetést kapott.

Féltávnál továbbra is Hamilton volt az élen, mögötte Kubica, Webber és Massa következett.

Tíz körrel a zárás előtt ismét esni kezdett az eső, a pilóták azonnal kereket cseréltek. Hamilton megpróbált még egy kört menni, kicsúszott a kavicságyba, de visszakormányozta az autóját a pályára.

A boxlátogatás után is Hamilton maradt az élen, Webber viszont megelőzte Kubicát, akinek nem sikerült jól a kerékcseréje.

A 38. körben Alonso a szakadó esőben megpördült, kicsúszott, a Ferrari keresztbeállt a pályán és a spanyol gyalog "folytatta" a versenyt. Ismét beküldték a biztonsági autót, amely három körrel a zárás előtt hagyta el az aszfaltcsíkot, de a hajrában már nem változott a sorrend az élen.