Sportvilág

2010.12.29. 09:57

Magyar sportsikerek 2010-ben

Budapest - Öt arany-, hat ezüst- és négy bronzérmet nyertek a magyar versenyzők világbajnokságokon olimpiai számokban 2010-ben.

MTI

Győzött Sidi Péter a kisöbű sportpuskások 3x40 lövéses versenyében, a kajakos Janics Natasa 200 méteren, Csipes Tamarával, Kovács Katalinnal és Benedek Dalmával kiegészülve 500-on, illetve ugyanezen a távon a Szabó Gabriella, Kozák Danuta kettős, valamint lólengésben a tornász Berki Krisztián.

Második lett vb-n ötkarikás számban Sidi légpuskában, Janics 500 méteren, a kenus Vajda Attila 1000-en, a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos kajakos duó szintén ezen a távon, a cselgáncsozók 70 kg-os súlycsoportjában Mészáros Anett, továbbá a párbajtőröző Szász Emese.

A dobogó harmadik fokára állhatott fel a Tóth Márton, Mike Róbert kenus páros 1000 méteren, az ökölvívó Kovács Mária 75 kg-ban, a szabadfogású birkózó Hatos Gábor 74 kg-ban és a párbajtőröző Boczkó Gábor.

Az év kiemelkedő magyar sikerei
    Január:

22-24. Heidum Bernadett ezüstérmes lett 1000 méteren, a Drezdában rendezett rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon. Ugyanitt Huszár Erika bronzérmet szerzett 500 méteren, míg a 2009-ben győztes női váltó egyik tagja bukott a döntőben, emiatt a csapat a negyedik helyen végzett.

Február:

7. Tóth Krisztina bronzérmet szerzett az asztaliteniszezők düsseldorfi Európa TOP 12-bajnokságán.
12-28. Huszár Erika rövidpályás gyorskorcsolyázó a hatodik, vagyis pontszerző helyen végzett a női 1500 méteres versenyszámban a vancouveri téli olimpián. A Huszár, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea összetételű csapat ugyanitt ötödik lett a váltók versenyében.

Március:

5-18. Almási Zoltán a negyedik helyen végzett a Rijekában (Fiuméban) rendezett sakk Európa-bajnokságon, ezzel részvételi jogot szerzett a Világkupára.
12-13. Sidi Péter a férfi puskások, Csonka Zsófia pedig a női pisztolyosok versenyében ezüstérmet szerzett a norvégiai Merakerben rendezett légfegyveres Európa-bajnokságon.
27-28. A Huszár Erika, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea, Lajtos Szandra összetételű női rövidpályás gyorskorcsolya-váltó az ötödik helyen végzett az olaszországi Bormióban megrendezett csapat-világbajnokságon.

Április:

15-17. Sastin Marianna (59 kg), illetve a kötöttfogású Módos Péter (55 kg), Lőrincz Tamás (66 kg) és Bácsi Péter (74 kg) bronzérmet nyert a bakui birkózó Európa-bajnokságon.
17-23. A magyar jégkorong-válogatott a második helyen végzett a ljubljanai divízió I-es világbajnokságon a házigazda szlovén csapat mögött.
22-24. A magyar válogatott két arannyal (Mészáros Anett 70 kg, Joó Abigél 78 kg), három ezüsttel (Csernoviczki Éva 48 kg, Ungvári Miklós 66 kg, Bor Barna +100 kg) és két bronzzal (Karakas Hedvig 57 kg, Ungvári Attila 73 kg) az összesített éremtáblázat első helyén zárt a bécsi cselgáncs Európa-bajnokságon. Ez volt minden idők legsikeresebb magyar Eb-szereplése.

Május:

2. Tóth Renáta a hatodik helyen végzett ugrásban a birminghami női tornász Európa-bajnokságon.

Június:

5-12. Bacskai Balázs (69 kg) arany-, Káté Gyula (64 kg) ezüst-, Darmos József (91 kg) pedig bronzérmet szerzett a moszkvai ökölvívó Európa-bajnokságon

Július:

2-4. A magyar csapat hat arany-, öt ezüst- és két bronzéremmel zárta a spanyolországi Trasonában rendezett kajak-kenu Eb-t. A győztesek: Szabó Gabriella, Csipes Tamara (K-2 1000 m), Janics Natasa (K-1 200 m), Kovács Katalin, Janics (K-2 200 és 500 m), Kozák Danuta (K-1 500 m), Szalai Tamás (K-1 500 m). Második lett a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos duó (K-2 1000 m), a Dombi Rudolf, Szalai, Kökény Roland, Hadvina Gergely (K-4 1000 m) és a Szabó, Kozák, Csipes, Benedek Dalma összeállítású négyes (K-4 500), Marschalkó Alexandra (női C-1 200 m) és Csipes (K-1 5000 m). Sarudi Pál (C-1 1000 m) és a Dombi, Beé István kettős (K-2 200 m) harmadikként zárt.
11. Szávay Ágnes megszerezte idei első, pályafutása negyedik WTA-tornagyőzelmét egyesben a tenisz Budapest Grand Prix-n.

18. Szávay begyűjtötte idei második, pályafutása ötödik WTA-tornagyőzelmét egyesben a prágai tenisztornán, amelyen párosban is döntős volt.
15-20. Három éremmel zárta a magyar válogatott a debreceni öttusa Európa-bajnokságot: a Gyenesei Leila, Tóth Adrienn, Kovács Sarolta összeállítású csapat győzött váltóban, második lett a hagyományos versenyben, s ugyancsak az első helyen végzett a Marosi Ádám, Kasza Róbert, Németh Róbert váltótrió.
17-22. Két dobogós helyezést harcoltak ki a magyarok a lipcsei vívó Európa-bajnokságon: aranyérmes lett a Boczkó Gábor, Imre Géza, Somfai Péter, Pádár Tamás alkotta párbajtőrcsapat, illetve ezüstöt szerzett Boczkó egyéniben.
26-VIII. 1. Három bronzérmet szereztek a magyarok a 20. atlétikai Európa-bajnokságon, Barcelonában: Pars Krisztián kalapácsvetésben, Kiss Dániel 110 m gáton, Fazekas Róbert pedig diszkoszvetésben lett harmadik.
31-VIII. 10. Sidi Péter két érmet és egy olimpiai kvótát gyűjtött be a sportlövők müncheni olimpiai kvalifikációs világbajnokságán. A komáromi versenyző az ötkarikás programban szereplő mindhárom puskás számban döntőt lőtt, a kisöbű sportpuska 3x40 lövéses összetett számában győzött, a légpuskások között ezüstérmet szerzett, míg a kisöbű sportpuska fekvő számban negyedik lett. A magyar csapatból a felnőttek között Bognár Richárd jutott még döntőbe, ő az olimpián szintén szereplő férfi skeetben ötödik lett.

Augusztus:

2-8. A hetedik világbajnoki címét szerezte meg a Majthényi Szabolcs, Domokos András Repülőhollandi-páros a romániai Constantában rendezett vb-n.
9-15. A magyarok 13 érmet, hat aranyat, négy ezüstöt és három bronzot szereztek a budapesti úszó Európa-bajnokságon. A győztesek: Hosszú Katinka (200 m vegyes, 200 m pillangó, 4x200 m-es gyorsváltó), Cseh László (200 és 400 m-es vegyes), Gyurta Dániel (200 m mell), továbbá a Hosszú, Verrasztó Evelyn, Mutina Ágnes, Dara Eszter összeállítású staféta. Ezüstérmesként végzett Hosszú (400 m vegyes), Jakabos Zsuzsanna (200 m pillangó), Verrasztó Evelyn (200 m vegyes), Verrasztó Dávid (400 m vegyes), s Eb-harmadikként Jakabos (400 m vegyes), Mutina (200 m gyors) és Kis Gergő (400 m gyors). Ugyancsak bronzérmes lett a műugrók margitszigeti Eb-vetélkedésében 3 méteren Barta Nóra.

19-22. A magyar csapat 12 érmet, hat aranyat, öt ezüstöt és egy bronzot lapátolt össze a poznani kajak-kenu világbajnokságon. A győztesek: Janics Natasa (K-1 200 m), Kovács Katalin, Janics (K-2 200 m), Szabó Gabriella, Csipes Tamara (K-2 1000 m), Szabó, Kozák Danuta (K-2 500 m), női K-4 500 m (Janics, Csipes, Kovács, Benedek Dalma), Folláth Vivien (K-1 5000 m). Ezüstérmesként zárt Janics (K-1 500 m), Kovács (K-1 1000 m), Vajda Attila (C-1 1000 m), a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos duó (K-2 1000 m) és a női 4x200 m-es K-1 váltó (Janics, Hegyi Zomilla, Vad Ninetta, Paksy Tímea), a Tóth Márton, Mike Róbert páros (C-2 1000 m) pedig harmadik lett.

Szeptember:

VIII. 30.-IX. 3. A Wossala György, Vezér Károly, Németh Péter csapat győzött a franciaországi vitorlázó Soling nyílt Európa-bajnokságon.
5. Csomor Erika nyerte meg a svájci Zofingenben rendezett, 10 km futásból, 150 km kerékpározásból és 30 km futásból álló hosszútávú duatlon-világbajnokságot.
1-7. Bronzérmet szerzett a Marosi Ádám, Kasza Róbert, Németh Róbert összeállítású férficsapat a csengtui (Chengdu) öttusa-világbajnokság hagyományos versenyében.

10. A 70 kg-os Mészáros Anett a dobogó második fokára állhatott fel Tokióban az olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon.
10-18. A barbadosi női ökölvívó-világbajnokságon három bronzérmet szereztek a magyar versenyzők: Némedi-Varga Csilla az 54, Kovács Mária a 75, Nagy Tímea pedig a 81 kg-os kategóriában lett harmadik. Kovács olimpiai súlycsoportban tudott a dobogóra állni.
12. Hatos Gábor harmadik lett a szabadfogásúak 74 kg-os kategóriájában a moszkvai birkózó-világbajnokságon.
11-19. A Tóth Krisztina, Póta Georgina duó bronzérmet nyert a női párosok versenyében a csehországi Ostravában rendezett asztalitenisz Európa-bajnokságon.

Október:

23. Berki Krisztián lólengésben - pályafutása során először - világbajnoki aranyérmes lett Rotterdamban.
28-30. A harmadik helyen végzett S. Kovács Ádám a 67 kg-os kategóriában a Belgrádban rendezett karate-világbajnokságon.

November:

7. Galambos Péter bronzérmet szerzett az olimpiai programban nem szereplő könnyűsúlyú egypárevezős számban az új-zélandi Karapiro-tavon rendezett világbajnokságon.
4-13. Szász Emese ezüst-, Boczkó Gábor bronzérmet nyert a párizsi vívó-világbajnokság párbajtőr egyéni versenyében, s ugyancsak a dobogó harmadik fokára állhatott fel a Boczkó, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter párbajtőr-válogatott.
22-28. A kick-box karatésok hét aranyat nyertek a görögországi Európa-bajnokságon.
25-28. Hat magyar elsőség született az úszók eindhoveni rövidpályás Európa-bajnokságán a duplázó Jakabos Zsuzsanna (200 m pillangó, 400 m vegyes) és Verrasztó Evelyn (200 m vegyes, 100 m vegyes), továbbá Mutina Ágnes (400 m gyors) és Verrasztó Dávid (400 m vegyes) révén. Kapás Boglárka ezüstérmes lett (800 m gyors), Biczó Bence (200 m pillangó) harmadikként zárt, és Verrasztó Evelyn (200 m gyors) szintén szerzett még egy bronzérmet is.

December:

15-19. Gyurta Dániel ezüstérmet nyert 200 m mellúszásban a dubaji rövidpályás világbajnokságon, melyen a magyar küldöttségnek még két harmadik hely jutott Cseh László (200 m pillangó) és Gyurta Gergely (1500 m gyors) jóvoltából.
18-19. Almási Zoltán sikerével ért véget a Varsóban rendezett rapidsakk Európa-bajnokság.