Vörösiszap

2011.08.09. 05:51

Szabadalom: Már tudják semlegesíteni a vörösiszapot

Szabadalmaztatott, a vörösiszap semlegesítésére szolgáló eljárást mutatott be a közelmúltban a ParaTech Hungary Kft. Ajkán. A Mal Zrt. telephelyén néhány órára üzembe állított kísérleti mobil berendezés segítségével az alumínium-gyártás melléktermékeként keletkező zagyból építőipari alapanyagként hasznosítható, PH-semleges, stabilizált bauxit-származékot állítanak elő.

Tremmer Tamás

A szakma képviselőinek részvételével mutatták be azt a berendezést, amely az eddigi próbaüzemek során biztató eredményeket ért el a vörösiszap-feldolgozás terén. A ParaTech Hungary Kft. által kifejlesztett és a Veolia Water által működtetett mobil pilot egység akár évi 50 ezer tonna vörösiszap feldolgozására alkalmas. (Az ajkai timföldgyárban évente majd félmillió tonna vörösiszap keletkezik - a szerk.).
 
A vörösiszap termelődése és annak elhelyezése számos országban jelent környezeti kockázatot. A most bemutatott kísérleti eljárás során a Mal Zrt. által is nemrég bevezetett, úgynevezett száraz technológiában alkalmazható módon, az újonnan keletkező iszapból nyernek stabilizált bauxit-származékot, ami PH-semleges, és építőipari alapanyagként alkalmazható. A keletkező száraz, agyagszerű anyag többek között a tégla- és cserépgyártás, valamint a betonelem- és térkőgyártás során alkalmazható alapanyagként.

A mostani esemény az első volt a cég több kísérleti bemutatója közül Ajkán, és mutatja a Mal Zrt. elkötelezettségét a vörösiszap jelentette probléma hosszú távú megoldásának keresésében. A ParaTech több, hazánkban is jelen levő gyártóval van kapcsolatban; az új alapanyag felhasználására vonatkozó kísérletek reményeik szerint egy éven belül elkezdődhetnek a gyártóknál.
 
Richard Moore, a ParaTech Global, LLC vezérigazgatója a szakmai bemutatón elmondta, hogy a most tesztelt berendezés hosszú évek fejlesztőmunkájának eredménye. A következő bemutatóhoz szükséges környezetvédelmi engedélyt már benyújtották a székesfehérvári Közép-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez. Az októberre tervezett bemutatón a vörösiszap ParaTech általi feldolgozása során melléktermékként keletkező, nagy mennyiségű folyadék szétbontására és újrahasznosítására kifejlesztett technológiát is prezentálják.




A vörösiszap jelentette globális problémára jellemző, hogy a világ alumíniumgyárai által termelt és tározókban elhelyezett anyag mennyisége több milliárd tonnára tehető. Többek között ennek is tulajdonítható a hazai fejlesztés iránti jelentős külföldi érdeklődés.

 

Dossziénk a kolonári iszaokatasztrófa további cikkeivel.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!