Bakonytamási barokk orgonája

2017.12.23. 13:32

Az orgona fővédnökének Varnus Xavért kérték fel Bakonytamásiban

Bakonytamási Pályázati forrásból, a hívek adományaiból és az adventi jótékonysági koncert bevételéből újulhat meg a helyi evangélikus egyházközség barokk orgonája.

Laskovics Márió

Varnus Xavér saját elektromos orgonájával érkezett a jótékonysági koncertre

 

Mészáros Tamás egyházkerületi felügyelő, Szakosné Mihátsy Zília, Varnus Xavér, Mondok Yvette szopránénekesnő, Szakos Csaba evangélikus lelkész Fotók: Szakosné Mihátsy Zília

Varnus Xavér orgonaművész adott nemrégiben jótékonysági koncertet a bakonytamási evangélikus templomban. Szakos Csaba evangélikus lelkésztől megtudtuk, az egyházközség barokk orgonájának felújítására gyűjtenek. A Magyarországi Evangélikus Egyház pályázati forrásból támogatja az ügyet, illetve az év elején gyülekezeti gyűjtést, majd jótékonysági hangversenyt hirdettek. E három forrásból befolyt összegből jövő decemberre 6,2 millió forintból tehetik rendbe az orgonát. A belső felújítást egy orgonaépítő, a külsőt egy restaurátor végzi.

Varnus Xavér saját elektromos orgonájával érkezett a jótékonysági koncertre

- Öt réteg festék található a jelenleg barna színű orgonánkon. Mivel feltárják a legelső réteget, így újra eredeti színében, márványkéken tündökölhet majd templomunk ékessége, a Bakonytamásiba 1843-ban került, a dénesfai Cziráky-kastély padlásáról szétszedett állapotban megvásárolt orgona. Előtörténetéről nincs egyéb adat. Xavér májusban járt nálunk, kipróbálta, sokat játszott rajta, és hangzása alapján úgy véli, hogy ez egy Mária-orgona, valószínűleg korábban egy katolikus templomban lehetett, és az 1750-es évekből származhat. Különlegessége, hogy nem pedálos, hanem bőrszíj húzású – mondta el a ritka és értékes hangszerről, melynek fővédnökének, a felújítás utáni első megszólaltatójának Varnus Xavért kérték fel.

A népszerű orgonaművész főként Bach műveivel kápráztatta el hallgatóságát

Szakos Csaba megjegyezte, a művész saját elektromos orgonájával érkezett a lélekemelő koncertre, melyre zsúfolásig megtelt az imahely. Mészáros Tamás, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület felügyelője a reformáció értékeit hangsúlyozó köszöntése után Varnus Xavér felejthetetlen élményt szerzett főként Bach műveivel, valamint Mondok Yvette szopránénekesnő közreműködésével a közel négyszáz fős közönségnek. lm

A bakonytamási evangélikus templom zsúfolásig megtelt a lélekemelő hangversenyre, száz pótszéket kellett elhelyezniük, hogy a mintegy négyszáz fős közönség helyet foglalhasson

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában