2020.12.16. 11:00
O. Horváth Sárit díjazta a Színházi Dramaturgok Céhe
A veszprémi O. Horváth Sári három egymást követő évben, egymás után háromszor nyerte el a Színházi Dramaturgok Céhének elismerését.
O. Horváth Sári Veszprémben járt középiskolába és egyetemre
Fotós: Archív
A Színházi Dramaturgok Céhe a napokban adta át a Vilmos-díjat, jutalmazta Az évad legjobb drámáját, a Kortárs magyar drámát. Az átadóünnepséget minden évben ősszel, a szeptember 21-i Magyar dráma napján tartják, a pandémiás helyzet miatt idén a hagyományos együttlét csupán virtuálisan volt lehetséges, így a díjátadót online formában szervezték.
A Dramaturgok Céhe minden évben az előző évad drámaterméséből, a nyomtatásban, elektronikus formában megjelent és/vagy színházakban bemutatott kortárs művek közül választja ki az évad drámáját. Az előolvasási vita során kiválasztott három-hat drámából álló listából kerül ki a díjazott alkotás, a céh tagságának titkos szavazása alapján. Idén Garaczi László Veszteg című drámája lett a legjobb, melyet a szerző az Első Magyar Karantén-Színház és a Litera karanténdráma-pályázatára írt. A kortárs magyar drámairodalom egyik legfontosabb, legizgalmasabb tagja ismét különleges erejű szöveggel jelentkezett, mely költői ihletettséggel, szabadversben mondja el, ismert budapesti helyszíneket bejárva egy egymástól elszakadt pár történetét.

Fotó: Archív
Az idei Vilmos-díj különleges eredményt hozott: az elismerés történetében először fordult elő, hogy egy alkotó, O. Horváth Sári, három egymást követő évben, egymás után háromszor nyerte el ezt a jeles kitüntetést.
A Vilmos-díj a Kortárs Magyar Dráma Nyílt Fórumának évente kiosztott elismerése; a Nyílt Fórum Füzetek kötetben megjelent új magyar drámákról folytatott szakmai viták után választja ki a díjazottat a céh tagsága és a Nyílt Fórumon részt vevő közönség, szintén titkos szavazással. O. Horváth Sári a feltörekvő, fiatal drámaírói nemzedék egyik legtehetségesebb tagja. Veszprémben tanult, a Padányi Katolikus Iskolában, majd a Pannon Egyetemen, Marosvásárhelyen végzett színházrendezőként 2017-ben. 2018-ban kapta az első Vilmos-díjat Lenni vagy nem című művéért, 2019-ben az Életigenért, idén pedig a hit és a vallás kérdéskörével foglalkozó Hiszitek, mit nem bizonyult a legjobbnak. A három mű egy trilógiát alkot, a különböző életlehetőségek, az emberi sors alapvető kérdéseit és a személyes szabadság mibenlétét boncolgatja.
A szerzőről Telihay Péter mondott laudációt.