Hírek

2007.01.04. 03:28

Szent Imre-emlékév

Megyei körkép (toldi) - Idén emlékévet hirdetett meg a magyar katolikus egyház Szent Imre születésének ezeréves jubileuma alkalmából.

Dallos Zsuzsa

A Veszprémi Főegyházmegye is készül a jeles évfordulóra, s idén számos megemlékezést, ünnepi szertartást tartanak majd ez alkalomból. Szent István király egyetlen, felnőtt, férfikorát megélt fia, Imre herceg, akire az uralkodó lehetséges örököseként tekintett, Boldog Gizella második gyermekeként 1007-ben látta meg a napvilágot. István király 1031-ben királlyá akarta koronáztatni őt, ám az ünnepi előkészületek közben jött a fájdalmas hír: a herceget vadászat közben egy vadkan halálra sebezte. A fiatalon elhunyt Imre herceget 1083-ban emelte az egyház a szentek sorába, s az ifjúság védőszentjeként tisztelik.A Veszprémi Főegyházmegyében számos templomot benedikáltak Szent Imre tiszteletére, több helyen cserkészcsapatok vették fel nevét, sőt egyik településünk, Szentimrefalva nevében őrzi emlékét. A szent élete jeles eseményének helyszíne Veszprém, hiszen itt tette le szüzességi fogadalmát a várban lévő Szent György-kápolnában. E hajlékot a legenda a legősibb magyar egyházként tartja számon. Imre herceg emlékére a kápolna előtt állították fel bronzszobrát, Erdey Dezső alkotását.A jubileumi év előkészületeként az egyházmegye papi szenátusi ülésén már tavaly megbeszéléseket folytattak arról, hogy miképpen ünnepeljék meg a jeles évfordulót az idén. A továbbiakban papi rekollekciók (lelki tanácskozások), ifjúsági találkozók témája lesz Szent Imre élete és öröksége, tájékoztatta lapunkat dr. Mail József érseki helynök. A központi ünnep- séget a Gizella-napok kere- tében szeretnék megrendez- ni, ünnepi szertartással, valamint ehhez kapcsolódó rendezvényekkel, melyeknek tervezése folyamatban van. Többek között a megye iskoláinak szöveges és rajzos pályázatot hirdetnek Szent Imre életével, mai fiatalokhoz szóló életpéldájával kapcsolatban, melynek eredményét a Gizella-napokon hirdetnék ki, kiállítással egybekötve. Tervezik, hogy a Szent Imre nevét viselő cserkészcsapatoknak közös emléktúrát szerveznek, a szent hazai és hatá-ron túli emlékhelyeinek fel- keresésével.Megyénkben egyébként helyi megemlékezéseket tartanak majd a szent nevére benedikált templomokban. Reménykednek továbbá abban, hogy ha a Szent Imre Társaság (Egyesület) hivatalo-san is megalakulhat veszprémi székhellyel, a programsorozat tovább bővül majd közreműködésükkel.

A Veszprémi Főegyházmegye is készül a jeles évfordulóra, s idén számos megemlékezést, ünnepi szertartást tartanak majd ez alkalomból. Szent István király egyetlen, felnőtt, férfikorát megélt fia, Imre herceg, akire az uralkodó lehetséges örököseként tekintett, Boldog Gizella második gyermekeként 1007-ben látta meg a napvilágot. István király 1031-ben királlyá akarta koronáztatni őt, ám az ünnepi előkészületek közben jött a fájdalmas hír: a herceget vadászat közben egy vadkan halálra sebezte. A fiatalon elhunyt Imre herceget 1083-ban emelte az egyház a szentek sorába, s az ifjúság védőszentjeként tisztelik.A Veszprémi Főegyházmegyében számos templomot benedikáltak Szent Imre tiszteletére, több helyen cserkészcsapatok vették fel nevét, sőt egyik településünk, Szentimrefalva nevében őrzi emlékét. A szent élete jeles eseményének helyszíne Veszprém, hiszen itt tette le szüzességi fogadalmát a várban lévő Szent György-kápolnában. E hajlékot a legenda a legősibb magyar egyházként tartja számon. Imre herceg emlékére a kápolna előtt állították fel bronzszobrát, Erdey Dezső alkotását.A jubileumi év előkészületeként az egyházmegye papi szenátusi ülésén már tavaly megbeszéléseket folytattak arról, hogy miképpen ünnepeljék meg a jeles évfordulót az idén. A továbbiakban papi rekollekciók (lelki tanácskozások), ifjúsági találkozók témája lesz Szent Imre élete és öröksége, tájékoztatta lapunkat dr. Mail József érseki helynök. A központi ünnep- séget a Gizella-napok kere- tében szeretnék megrendez- ni, ünnepi szertartással, valamint ehhez kapcsolódó rendezvényekkel, melyeknek tervezése folyamatban van. Többek között a megye iskoláinak szöveges és rajzos pályázatot hirdetnek Szent Imre életével, mai fiatalokhoz szóló életpéldájával kapcsolatban, melynek eredményét a Gizella-napokon hirdetnék ki, kiállítással egybekötve. Tervezik, hogy a Szent Imre nevét viselő cserkészcsapatoknak közös emléktúrát szerveznek, a szent hazai és hatá-ron túli emlékhelyeinek fel- keresésével.Megyénkben egyébként helyi megemlékezéseket tartanak majd a szent nevére benedikált templomokban. Reménykednek továbbá abban, hogy ha a Szent Imre Társaság (Egyesület) hivatalo-san is megalakulhat veszprémi székhellyel, a programsorozat tovább bővül majd közreműködésükkel.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!