Várpalota

2013.06.13. 18:31

Baglyasi vízügy - A megszólítottak cáfolnak

Többen arra panaszkodnak, hogy alkudozás és szimpátia kérdése a bekötés meg a tarifák a várpalotai Baglyas városrészben. Az illetékesek cáfolnak.

Kovács Erika

Szembesítettük Dobronay Lászlót, a Baglyasi Egyesület elnökét, és Holczmann Attilát a lapunknak nyilatkozó hegylakók panaszával (az előzményeket itt olvashatja).

Válaszként elmondták: a Baglyasi Víztársulat üzemeltetője az egyesület. A Baglyasi Egyesület 2006. január 27-én, 66 taggal alakult meg, akkor körülbelül 30 ember lakott ezen a városrészen. Ma is 66 tagú az egyesület, főként vízügyi céllal működik. Az egyesület kizárólag a Bakonykarszt Zrt.-vel a vízszolgáltatásra kötött szerződést. A céggel egy vízi átadópontra kötöttek szerződést. Az alapszabályban rögzítették, hogy havonta a tagok 200 forint tagdíjat fizetnek, amit kezdettől fogva nem fizeti senki. Beszámolót, közgyűlést, tisztújítást sajnos érdektelenség miatt nem tudnak tartani, mert az embereket csak az érdekli, hogy vizük legyen.

Vannak engedélyek és tervek, amiket a vezetéket bővítő tulajdonosok finanszíroztak. Szolgáltatási szerződése minden fogyasztónak van, amikből kaptak is. Bekötéskor egységesen 52 ezer forint a hozzájárulása az egyesületnek a vezeték fenntartása érdekében. A vezeték hosszától függ a további költség. Ha egy utcában többen is bekötöttek, akkor a költség csökken. Részletfizetést senkinek nem ad az egyesület. Mindenki kap nyugtát a befizetésről, ha valaki a takarékszövetkezethez fizeti, arról kap értesítést az egyesület, ahol minden dokumentumot őriznek. Elmondják még: a vízóra tulajdonos a szerződésben vállalta az órához való hozzáférést havonta, és ellenőrzés céljából. Ennek időpontját mindenki tudja. Fizetéskor figyelembe vesszük még azt is, hogy ki mikor jut jövedelemhez. A vízrendszer veszélyeztetése miatt egy alkalommal kellett egy család vízóráját ledugózni. Lakatot nem vertek le.

Hozzáfűzik: egy családnál vízóra elfagyása miatt 150 köbméter víz folyt el. Ekkor kénytelenek voltak az ingatlanra menni, ami nem volt bekerítve, és a vízórán nem volt lakat. Az órát azóta is az egyesületnél őrzik.

- Örülünk, ha a takarékszövetkezetnél fizetnek. Csak annak nem, ha arra hivatkoznak, hogy ott már fizettek, noha az nem történt meg - fogalmaznak.

Dobronay László (jobbról), a Baglyasi Egyesület elnöke és Holczmann Attila cáfolják, hogy szimpátia alapján döntenének a vízbekötésekről. Hárommilliót senki nem mondott Vargáéknak - állítják (Fotó: Gáspár Gábor)

Kijelentik: rágalom, hogy szimpátia alapján döntenének a bekötésekről. Vargáéknál azért kerülne sokba a bekötés, mert jelenleg egyedül kérnek vizet. Így a terveztetési és egyéb költség egyedül rájuk hárul, ha igény több lenne, csökkenne a költség. Három milliót senki nem mondott nekik. Az alapszabály rendelkezik arról, hogy másnak senki nem adhat vizet, mert abból sok probléma adódott eddig is. Aki adott vizet, a megnövekedett fogyasztást nem fizette ki az egyesületnek, arra hivatkozva, hogy azt más hordta el tőle.

A kérdésre, miszerint ennyi idő után miért nem hagyják abba az egészet, közlik: ha felmondják a Bakonykarszttal kötött szerződést, a vízelosztó pontot a zrt. megszünteti. Így senkinek, köztük nekik sem lesz vizük, és ők is itt élnek. Sokan mondták már nekik, hogy ezt semmi pénzért nem csinálnák. Ők munkabért, más juttatást sem kapnak. Holczmann Attilának vállalkozói szerződése van az egyesülettel, ahová különböző munkákat, köztük javításokat számláz.

Hangsúlyozzák, Vargáék írásban nem kérték egyesületi felvételüket, amihez a közgyűlés jóváhagyása kellene. Az egyesület kintlévősége 370 ezer forint, ami a be nem fizetett tagdíjakból áll, és főként azoktól a családoktól származik, akik panaszkodnak.

A várpalotai önkormányzat a nem belterületen található - a veszprémi Csatár-hegyhez hasonló helyzetű - Baglyas szőlőhegy, zártkert vízellátásával kapcsolatban az alábbiakról tájékoztat: a Baglyasi Társulat Egyesület - mint önálló, magánszemélyek által létrejött civil szervezet - fogyasztóként vásárolja a vizet a település ivóvíz szolgáltatójától, a Bakonykarszt Víz- és Csatornamű Zrt.-től. Az átadási pont, illetve a mérőóra a Várkerti Általános Iskola és Szakiskola Inotai Tagiskolája, a Készenléti lakótelepi Általános Iskola mellett van. Az onnan induló fővezeték tulajdonosa, használója a Baglyasi Víztársulat. A vezeték továbbfejlesztéséről, karbantartásáról, mint tulajdonos gondoskodik. Az egyesület, mint civil szervezet működése felett az ügyészség törvényességi ellenőrzést gyakorol. Az ügyész jogkörében eljárva keresettel a bírósághoz fordulhat.

Katona Csaba várpalotai alpolgármester szerint nem volt kellően átgondolt lépés, amikor több mint 15 éve az akkori városvezetés jóváhagyta azt, hogy életvitelszerűen éljenek Baglyason családok. Esély nincs arra, hogy belterület legyen, mert a csóri vízbázison található Baglyas, közel van egy tájvédelmi területhez, és emiatt a környezetvédelmi hatóság nem adná jóváhagyását a belterületbe vonáshoz. Akkor kellene biztosítania ugyanis kötelezően az önkormányzatnak a szolgáltatásokat.

A hivatal sokat tett eddig is, például évente tízmillió forintért elszállítja a szemetet. Van közvilágítás, hóeltakarítás, a vízrendszerbe nyomásfokozó szivattyút építettek az előző ciklusban. Pénz híján másra nincs lehetőségünk - fogalmaz.

Működik több várpalotai külterületi kertszövetkezet, azoknál rendben mennek a dolgok. Amikor adott helyen ennyi panasz van vízügyben, érdemes lenne az egyesület felügyeleti szervéhez, a Veszprémi Megyei Ügyészséghez fordulni, amit az ottaniaknak lakossági fórumokon már elmondtam  érvel.

A Bakonykarszt Zrt. képviseletében Makai Ferenc üzemmérnökség vezető, főmérnök kijelenti: a Baglyas szőlőhegyre a vele határos Készenléti lakótelepről vittek korábban vezetékes vizet, amikor a lakótelep ivóvízhálózata az Alumínium Kohó és az Inotai Hőerőmű tulajdonában volt. A vezetékeket terv és rendszer nélkül, egyik felhasználótól a másikig vitték, egyik kertből a másikba kötötték be. Az ellátási területnek az akkori nyomásviszonyok szabtak határt. Vízbázisként az erőmű kútjai szolgáltak. Miután a Készenléti lakótelep ivóvízhálózatát Várpalota átvette, a vízügyi cég lett az üzemeltetője a hálózatnak. Azon baglyasi ingatlanok tulajdonosaival, akiknek ingatlana mentén közüzemi gerincvezeték húzódott, szerződést is kötött a zrt. A lakótelep nyomásfokozó állomását felújították, így lehetőség nyílt a szőlőhegy magasabban fekvő ingatlanainak az ellátására is. A baglyasi felhasználók mindenkori képviselőit több ízben, a város képviselőivel együtt tájékoztatták lakossági fórumon miként lehet közüzemi hálózatot létesíteni a szőlőhegyben úgy, hogy megfeleljenek az akkor érvényben lévő 381995-ös kormányrendeletnek! Mivel a városnak nem állt fenn ellátási kötelezettsége a külterületen a hálózatfejlesztést pénzügyileg nem támogatta, a felhasználók részéről nem volt elég tőkeerő, így a már korábban lefektetett, alulméretezett, magánterületen húzódó vezetékek átépítése szóba sem jöhetett. Emiatt nem épült ki vízjogi létesítési engedéllyel rendelkező közüzemi hálózat. A felhasználók összefogását követően társulást alapítottak és a meglévő hálózatukat, mint magáncélú hálózatot üzemeltették tovább. A Bakonykarszt-tal fogyasztói bekötésre kötöttek szerződést 2005. augusztus elsejétől. Közben a lakótelepre a zrt. kiépítette Inota irányából az ellátó vezetéket is, leválva ezzel az erőművi vízbázisokról.  A jelenlegi vízellátó rendszer a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény értelmében nem minősül vízi közműnek - magyarázza a főmérnök.

Egy biztos. Ezek az emberek valószínűleg arról nem tehetnek, hogy olyan helyen kénytelenek élni, ahol kevesebbe kerül az élet, mint benn, a városban. Minden bizonnyal szívesebben élnének ott, ahol kényelmesebbek a körülmények, de ezek a családok azt már nem képesek megfizetni. Mondják, egyre többen jönnek ide. Ők itt, Baglyason csak rendet, átláthatóságot szeretnének a vízszolgáltatásban, ez minden kívánságuk.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!