Belföld

2012.09.12. 05:47

Házi kedvenceink érdekében: kötelező a chipelés, erősen ajánlott az ivartalanítás

Az állatvédők becsült adatai szerint a százezres számot is elérheti az utcákon kóborló, gazdátlan kutyák száma Magyarországon. A kóbor ebek problémája leginkább az állatok egyedi azonosítóval történő ellátásával, valamint az ivartalanítással orvosolható.

Polgár Tibor

Egy kormányrendelet előírásai szerint 2013 januárjától a négy hónaposnál idősebb kutyák csak egyedi azonosítóval ellátva, azaz chipelve tarthatók. 

- A chippelés során a kutyusokba egy elektronikus azonosítót ültetünk. Ez egy passzív mikrochip, ami teljesen szövetbarát, a szervezetre ártalmas rádiójelet, vagy sugárzást nem bocsájt ki. Hosszúsága körülbelül 1 cm, átmérője 1-2 milliméter, a beültetése pedig percek alatt elvégezhető. Az egész eljárás legidőigényesebb része tulajdonképpen az adminisztráció, aminek során rögzítjük a kutya és a gazdája adatait. A chip egy számsort kódol, ezt pedig egy chipleolvasóval lehet lekérdezni.



Chipleolvasó készülékkel minden állatorvos, illetve már egyre több állatvédő szervezet is rendelkezik. Ha valaki megtalál, befog egy chippel ellátott kutyát, akkor az elkóborolt, esetleg ellopott jószág gazdáját a kód leolvasása után könnyen értesíteni lehet a központi adatbázis segítségével - tudtuk meg dr. Lázár Attila pápai állatorvostól. Mint mondta, a közhiedelemmel ellentétben az ebekbe ültetett elektronikus azonosító nem műholdas nyomkövető, ezért szükséges az adatregisztrációs lap kitöltése, és adott esetben a változások bejelentése a gazdi elérhetőségét illetően. A kutyák személyi igazolványaként szolgáló chipet az állatok nyakának a bal oldalába ültetik be, és ebből az eljárás alanya csak annyit érez meg, mintha csupán egy injekciót kapna. 

-  2006 óta alkalmazzák Magyarországon a chippelést, aminek semmiféle hátránya nincs, ennek ellenére egyelőre még ritkaságnak számít. Ugyanakkor a törvény már előírja, hogy minden négy hónaposnál idősebb kutyát december 31-ig egyedi azonosítóval kell ellátni. Január elsejétől jelentenem kell a kerületi főállatorvos felé, ha egy kutya nincsen chipelve. Ebben az esetben az állat gazdája kap majd egy felszólítást, és ha ezután sem tesz eleget a kötelezettségének, akkor jönnek a szankciók, bírságok. A törvényi előírás szerint maximum 3500 forint lehet a chipbeültetés díja.

Ez az összeg tartalmazza a mikrochip árát, a beültetését, valamint a regisztrációt. Jelenleg a kutyáknak talán a húsz százaléka lehet chippel ellátva, tehát szűk négy hónap alatt kellene az összes többinek is megkapnia az azonosítóját. Erre véleményem szerint legalább egyéves átfutási időt kellett volna hagyni, és állami támogatás sem ártott volna a kötelező chippeléshez - emelte ki a tapasztalt állatorvos. Kérdésünkre hozzátette, a macskák esetében nem lesz kötelező, de mindenképpen ajánlott az egyedi azonosító beültetése. Az ivartalanítással kapcsolatban dr. Lázár Attila hangsúlyozta, a műtéttel a nem kívánt szaporulat mellett számos hormonfüggő daganatos betegség is megelőzhető házi kedvencünknél. 


- A szukáknál a petefészek- és méhproblémák, a kanok esetében pedig a prosztatabetegségek megelőzésében jut fontos szerepe az ivartalanításnak, ami a kutyák viselkedésére is kedvezően hathat, többek között csökkenti az agresszivitást. Ezzel a műtéttel álláspontom szerint meg kell várni az eb első ivarzását. Az ivartalanítás mondhatni rutinműtét, de az altatás mindig hordoz magában rizikófaktort, aminek a kutya súlyától, korától és egyéb tulajdonságaitól fogva lehetnek fokozatai. Éppen ezért kizárólag teljesen egészséges, kifogástalan állapotú állatnál végezzük el ezt a műtétet, amit két-három nap alatt el is felejt a kutyus - állítja az állatorvos, akitől azt is megtudtuk, hogy az ivartalanítás tarifája az egyes rendelőkben erősen eltérő lehet. 

-  Noha elsőre talán kissé soknak tűnhet a műtét ára, azt egy átlagos fizetésből általában ki lehet gazdálkodni. Ezzel pedig meg lehet spórolni a későbbi betegségek kezelésének költségeit, nem beszélve arról, hogy így a házi kedvencünk életét is megkönnyíthetjük, meghosszabbíthatjuk néhány évvel.

 


Dr. Lázár Attila immár húsz éve dolgozik a szakmában, tapasztalatai szerint az emberek egyre jobban odafigyelnek az állataikra. - Ugyanakkor tény, sajnos sokszor az anyagi nehézségek is megfigyelhetők a gazdiknál. A chippelés, vagy éppen az ivartalanítás esetében szükség lenne állami támogatásra, hiszen minél többen végeztetik el ezeket a műtéteket a kutyusaikon, annál kevesebb lesz a kóbor jószág az utcákon - fogalmazott a pápai állatorvos.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!