2018.03.21. 13:14
Igazi mesterművek tojásból Pápán
A tojásfestéssel 45 éve foglalkozó Bakó Ildikó népi iparművész több mint 400 változatos színű és díszítésű tojásalkotását csodálhatjuk meg a városi könyvtárban.
Bakó Ildikó népi iparművész, A Magyar Kultúra Lovagja dunántúli karcolt és írott hímes tojásokból álló, április 3-ig látható kiállítását nyitották meg kedden a Jókai Mór Városi Könyvtárban. Polovitzerné Antal Mónika könyvtáros húsvéti köszöntőjét követően S. Lackovits Emőke néprajzkutató, főmuzeológus, nyugalmazott múzeumi főtanácsos tartalmas megnyitó beszédében visszatekintett a tojással kapcsolatos hagyományokra, szokásokra, díszítési technikákra, majd bemutatta az alkotót.
– Bakó Ildikó rendíthetetlen elhívatottsággal, magas színvonalú és megkérdőjelezhetetlen technikai tudással, igényességgel rendelkezik. Eddigi munkáival; elsősorban festett, karcolt, írott tojásaival, míves csuhémunkáival, valamint néptánc oktatói, népdalkör és dalárda vezetői tevékenységével, őszinte elismerést, tiszteletet érdemel. Takácsiban él és alkot, a kulturális élet szervezésének egyik oszlopa, aki hivatásának tekinti a hagyományos népi művelődés megőrzését, művelését, továbbadását. 1989-től vezet rendszeresen kézműves foglalkozásokat, amelyeken a tojáshímzés mellett csuhéval, nemezzel, gyöngyfűzéssel, szalma és papírmunkával, gyapjúszövéssel, textil és papír batikolással, fazekassággal, bőrözéssel, festéssel, rajzolással egyaránt foglalkozik és adja át tudását tanítványainak.
Igazi mesterművek tojásból Pápán
A tojásfestéssel 45 éve foglalkozó Bakó Ildikó elmondta, egy újságcikk nyomán figyelt fel a karcolt tojásokra. Megragadta ez a díszítési mód, s komolyan foglalkozni kezdett a tojásékítéssel, kutatva a még fellelhető, legősibb technikával készült karcolt motívumokat. 1991-ben zsűriztette először a tojásait. Kezdetben még törött végű csavarhúzóval, majd tapétavágó késsel, jelenleg pedig nyélbe fogott fúrófejjel készíti alkotásait. A több mint 400 darab, különféle állati, karcolt, írott és viaszolt tojást számláló tárlaton például életfa-, kereszt-, madár-, és virágmotívumok láthatók. 50 alkotása pedig más kiállításokon szerepel. Tapasztalata szerint a legszebben bodzabogyóval, hagymahéjjal lehet festeni a tojásokat.
Az eseményen közreműködött a kétszeres Aranypáva-díjas takácsi Kenderszer Népdalkör nyitrai, rábaközi népdalcsokorral, valamint a Szenior Vadvirág Néptánccsoport jobbágytelki táncokkal.