Micsoda meccs, micsoda dráma

2023.05.21. 19:16

Pokolból a mennyországba: bajnok a Veszprém!

Egy 96. percben szerzett góllal szerezte meg a bajnoki címet a Practical VLS Veszprém, a csapat a poklot és a mennyet is megjárta a Tatabánya elleni vasárnapi derbin a labdarúgó NB III-ban.

Az NBIII Nyugati-csoportjának bajnok csapata

Fotó: Haraszti Gábor

Veszprém-Tatabánya

2-2 (1-1)

Pápa, 2500 néző. V.: Kovács J. Z. Practical VLS Veszprém: Héninger – Zachán, Dobsa, Balogh (Balázs, 69.), Horváth H. - Somogyi – Gálfi, Baldauf, Takács (Bartusz, 57.), Molnár B. (Gulyás, 100.) - Major. Edző: Pető Tamás.

Opus Tigáz Tatabánya: Lóth – Hajas (Németh A., 70.), Kovács I., Székely, Katona – Forró (Hadobás, 62.) – Molnár T., Letenyei, Kocsis, Szegleti – Árvai (Györki, 76.). Edző: Gyürki Gergely.

Ezúttal nemcsak egy jól hangzó kifejezés volt az, hogy a szezon legnagyobb derbijére készült a Veszprém és a Tatabánya, hiszen az utolsó fordulóban játszott rangadó a bajnoki címről döntött. Múlt héten a két csapat helyet cserélt a tabellán, a bakonyiak folytatták győzelmi sorozatukat, míg a tatabányaiak váratlan (arányú) vereségbe szaladtak bele, 6-1-re kaptak ki Nagykanizsán. Így a Veszprém kétpontos előnyre tett szert a tabella élén, azaz míg a házigazdának a döntetlen is elég volt, a vendégeknek csak a győzelem jelentett bajnoki címet.

Már korábban eldőlt, hogy a mérkőzésnek a pápai Perutz-stadion ad otthont, mert a VLS ideglenes otthona, az ajkai stadion foglalt volt. Lapunk számolt be róla először, hogy feljutás esetén, a veszprémiek – megfelelő létesítmény híján – Ajkán fogadnák vendégeiket. Az NB III-as bajnoki cím ugyanakkor nem jelent automatikusan feljebb lépést, az NB II-es tagságért osztályozót kell játszani.

Régen látott ennyi szurkolót a szebb időket megélt Perutz-stadion, amely kifogástalan állapotú játéktérrel várta a pályára lépőket. Mintegy kétezren-kétezerötszázan fogadták a csapatokat, nagyon aktívak voltak a tatabányai drukkerek, de a fő lelátón elhelyezkedő veszprémieket sem kellett félteni. Egy biztos, ezek a játékosok nem sokszor (vagy soha nem) léptek eddig ilyen hangulatban pályára.

A kezdőrúgás előtt egykori kollégánk Zwicker Tamás fotós emlékére tartottak gyászszünetet. A veszprémi sportélet emblematikus alakja - aki rengeteg futballmérkőzésen dolgozott ebben a stadionban is - 79 éves korában hunyt el.

Az ismerkedés perceit követően a Tatabánya nyomult némileg feljebb, majd a veszprémiek tudták a másik térfelén tartani a labdát, helyzet nem alakult ki. A labdabirtoklás nagyjából azonos volt, érthetően nem kockáztattak a felek, mindenki a hibára és lehetőségre várt. A párharcok persze kemények voltak, Baldauf „be is sárgult” a 16. percben. A veszprémieké volt az első kapura lövés, Zachán próbálkozását biztosan védte Lóth. Takács szabadrúgásánál már nagyobbat kellett nyújtóznia a tatabányai kapusnak, aki szögletre tenyerelte a labdát. Veszélyesek voltak a hazai pontrúgások.

A 28. percben aztán nemcsak veszélyes, hanem eredményes is volt a VLS, Takács végzett el szabadrúgást 30 méterről, a jobb oldalról, a hosszúra ívelt labdát Somogyi Richárd fejelte a védők között közelről a kapuba, 1-0. „Felrobbant” a stadion veszprémi része!

Feljebb jött a Tatabánya, de Héningernek egészen a 41. percig nem akadt védeni valója, ekkor Szegleti végzett el szabadrúgást, amiért bizony nyújtózkodnia kellett.

A 44. percben kicsit váratlanul egyenlített a Tatabánya, egy pillanatra nem figyeltek a bakonyiak, Letenyei szerzett labdát a középpályán, jobbra passzolt, Árvai pedig laposan a jobb alsóba lőtt, 1-1.

Nyílt volt a meccs, nyitott volt a bajnoki cím sorsa. Ebben a szellemben kezdték a második félidőt az együttesek. Harcoljatok! – zúgta a tatabányai tábor, és játékosok harcoltak is, mindkét oldalon. Az 51. percben Katona lövésénél kellett résen lennie Héningernek, aki szögletre mentett. A szögletet jól ívelték közére a vendégek, Héninger védett egy lövést, a kipattanót Árvai közelről a jobb kapufa mellett a hálóba helyezte, 52. perc: 1-2.

A vendégek kerültek közelebb a bajnoki címhez és lélektani előnyben is voltak, újítania kellett a Veszprémnek. Az 58. percben Molnár Balázs emelkedett a magasba, fejese centikkel kerülte el a kaput. A 62. percben szép veszprémi támadás futott a jobb oldalon, Zachán-Molnár-Gálfi volt a labda útja, utóbbi 15 méteres tekerése kis híján a jobb felsőben kötött ki.

Kapu elé szegezte riválisát a VLS, a Tatabánya szervezetten védekezett, ennek ellenére megvoltak a rések az ekkor már négy támadóval rohamozó piros mezesek előtt. Közeledtünk a hajrához, amikor egy ütközés után lökdösődés indult a vendégek 16-osán belül, az addig kemény, de sportszerű meccsen egyre idegesebb volt a hangulat.

A Veszprémnek nem volt ideje az ilyen közjátékokra, mindenképpen gólt kellett szereznie. A 83. percben Bartusz fejelt öt méterről egy védő szorításában, kapu fölé. Taktikusan játszott a végén a Tatabánya, amely igyekezett eldugni a labdát, a bakonyiak pedig mindent egy lapra feltéve támadtak. Hét perc ráadást mutatott a játékvezető. A 95. percben Bartusz fejese szállt kapu mellé.

A 96. percben viszont jött a dráma! Gálfi adott középre, ahol Bartuszt üresen hagyták, ő pedig öt méterről helyezett a kapuba, 2-2.

Nem tudott már helyzetbe kerülni a legvégén a Tatabánya, elképesztő módon nyerte meg a bajnoki címet a Practical VLS Veszprém.