Hírek

2016.11.21. 14:57

Vigyázat vásározók! A fogyasztóvédelem karácsonykor is figyel!

Veszprém – Bizonylatadást, árak pontos feltüntetését, mérőeszközök hitelességét is figyelni fogják a karácsonyi vásárokban az ellenőrök.

Heffler Péter

A Veszprém Megyei Kormányhivatal prevenciós jelleggel tartott sajtótájékoztatót a veszprémi karácsonyi vásáron résztvevő vállalkozók vásári tevékenységükre vonatkozó jogszabályi előírásokról. - Ahogy minden évben, az adventi időszak beköszöntével ismét megrendezésre kerül Veszprém belvárosában a karácsonyi vásár, amely kellemes hangulatával segít ráhangolódni az ünnepekre. Hagyománynak tekinthető emellett az is, hogy a Veszprém Megyei Kormányhivatal fogyasztóvédelmi hatósága – elsődlegesen megelőző célzattal – tájékoztatást nyújt a vásáron jelenlévő vállalkozóknak, vállalkozásoknak a tevékenységüket érintő, fogyasztóvédelmi szempontból jelentős jogszabályi előírásokról – kezdte Dobó-Kocsis Veronika, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Osztályának megbízott osztályvezetője.

- A hatóság célja, hogy az ünnepi időszakban problémamentesen, a vállalkozások részéről is tudatosan, felkészülten történjen a termékértékesítés, ehhez kívánunk segítséget nyújtani. Különösen figyelmet kell fordítani az ártájékoztatásra – Az eladási árakat és a terméken, vagy a termék mellett kihelyezett ártájékoztató útján köteles feltüntetni az eladó. A lényeg, hogy az árak fogyasztó számára előzetesen beazonosíthatóak, tisztán olvashatóak legyenek, az ártájékoztatás ne adjon okot félreértésekre. Ezen elül kapcsolódnak az ártájékoztatáshoz bizonyos, elkerülendő kereskedelmi gyakorlatok, ilyen a feltüntetettnél magasabb eladási ár felszámítása a kereskedő részéről, de ilyen eset az is, ha egy kedvezményes értékesítésnél (például két terméket fizet a vásárló, és a harmadikat ingyenesen, ajándékba kapja) nem valósul meg a kedvezmény.

Szintén elkerülendő kereskedelmi gyakorlat lehet a csomagolóanyag belemérése a termék tömegébe, amely tipikusan tömeg alapján értékesített termékek vonatkozásában merülhet fel, pl. egy papírtálca belemérésével, ahol a vásárló kénytelen megfizetni a csomagolóanyag tömegét a termék egységárának megfelelően. Fokozott figyelmet kell fordítani az értékesítésnél használt mérőeszközök (mérlegek, mérőpoharak) hitelességére, egy esetleges hatósági ellenőrzés során ugyanis ez is ellenőrzési szempont lehet. A mérleg hitelességét a feltüntetett jelöléseken kívül adott esetben hitelesítési bizonyítvánnyal is igazolhatja a kereskedő.

Elsősorban italok – például forralt bor – kimérése vonatkozásában ügyelni szükséges arra, hogy megfelelő mennyiséget mérjen ki a kereskedő, ne a kért mennyiségnél kevesebbet. A kimérés helyességét a felügyelők szintén vizsgálhatják, a kimért ital visszamérése mellett. Minden esetben kerüljön átadásra a vásárló részére a nyugta, ami a megvásárolt termék hibája esetén a szavatossági jogok érvényesítéséhez elengedhetetlen, hiszen ez bizonyítja a vásárlás megtörténtét. Amennyiben esetleg jótállási kötelezettség alá eső új tartós fogyasztási cikkeket (jellemzően 10.000 forint eladási ár feletti termékeket, például ékszereket, műszaki cikkeket stb.) értékesítenek, jótállási jegy átadása is szükséges. Továbbá még fontos, hogy a karácsonyi vásár keretében az értékesítés nem üzletekben történik, hanem jellemzően standoknál, árusítóhelyeknél. A panaszkezelés tekintetében ezért nem szükséges vásárlók könyvét kihelyezni, hanem a vállalkozás adatairól (a kereskedő nevéről, székhelyéről) és a panaszügyintézés helyéről kell tájékoztatást adni – legegyszerűbben egy jól látható tájékoztató táblán, és a szóbeli panaszt azonnal meg kell vizsgálni, szükség szerint orvosolni kell.

Ha a fogyasztó a panasz kezelésével nem ért egyet, vagy a panasz azonnali kivizsgálása nem lehetséges, a vállalkozás a panaszról és az azzal kapcsolatos álláspontjáról haladéktalanul köteles jegyzőkönyvet felvenni, annak egy példányát a vásárlónak átadni. A jegyzőkönyv a továbbiakban a fogyasztó írásbeli panaszaként kezelendő, arra harminc napon belül írásban, érdemben választ kell adni, és intézkedni annak közlése iránt – tett még hozzá Dobó-Kocsis Veronika, aki az utóbbi évek tapasztalatai kapcsán még elmondta, hogy a leggyakoribb hiányosságoknak az árfeltüntetés elmulasztása, a hiteles mérőeszköz hiánya, valamint csomagolóanyag belemérése számított eddig.

A megbízott osztályvezető kiemelte, hogy a hatóság elsődleges célja a megelőzés, nem a szankció alkalmazása. A hatóság intézkedései mindenekelőtt a hiányosságok gyors pótlására, a jogsértések megszüntetésére irányulnak.

 

Gerlei Jánosné:

Úgy gondolom, hogy az élelmiszereknél nagyon fontos szempont a kötelező higiéniai előírások, illetve a fogyaszthatósági idő betartatása. Lejárt, nem ellenőrzött termékekre kellene első sorban figyelniük az ellenőröknek.

Herczeg Lászlóné:

Szerintem leginkább az étkezést nyújtó intézményekben kellene ellenőrzéseket végezni. Itt a konyha tisztaságára kellene ügyelni, és nem csak a kisebb, hanem a nagyobb éttermekben, illetve például cukrászdákban is.

Tóth Erika:

Számomra a kiszolgálás milyensége, a kellő udvariasság és szakszerű segítség fontos az eladóktól, amit tudom, hogy nem lehet ellenőrizni, de erre egyes helyeken jobban odafigyelhetnének. Továbbá az árak helyes feltüntetése, amit igénylek

Választások - 2024. június 9. Helyi önkormányzati választások,
Nemzetiségi önkormányzati választások
és Európai parlamenti választás
Tovább a választási hírekhez
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!