Magyar örökségeink

2023.07.22. 15:30

Kiállítás a Balatonnál: gyönyörű hölgyek, gyönyörű ruhákban

Hampel Katalin Magyar Örökség és Pro Civibus díjas ruhatervező, egy híres márka alapítója zsinóros viseleteit mutatja be képein Frey-Nagy Mary-Anna fotóművész Balatonalmádiban. A Magyar örökségeink című, 22 képből álló szabadtéri fotókiállítást Fabó Péter polgármester nyitotta meg a mólónál lévő Almádi Yacht Club Kikötő és Étteremnél, pénteken este.

Kovács Erika

Hampel Katalin divattervező

Fotó: Nagy Lajos

Perényi Isky-Petra lokálpatrióta, főszervező köszöntője után Fabó Péter örömmel beszélt arról, hogy Balatonalmádiban is bemutatják a kiállítást, amelynek célja, a múlt tisztelete. Hampel Katalin divattervező méltatta, hogy a kiállítás révén az épített örökséget összekötik a viseleti örökséggel, hiszen a gyönyörű zsinóros holmikat bemutató modellek Budapest ikonikus belvárosi helyszínein láthatóak, és most Balatonalmádiban is bemutatják a múltat felelevenítő, méltán híres magyar viseleteket. -Célom átörökíteni az hagyományt, amit 500 év alatt a magyarság viselt, és ma hordható, divatos formában megjeleníteni, érvelt a divattervező. Közölte, a magyarok rendelkeznek a leggazdagabb viseleti kultúrával, van nemzeti és népviseletük. Utóbbi a falvakra jellemző, a nemzetire pedig a zsinóros. Álma, hogy minden magyar embernek legyen egy magyar ruhája, ami lehet népviselet, illetve nemzeti, de ünnepekkor, akár a bajorok, büszkén viseljék azt. Utalt rá, ismert személyiségeket ölöztetnek szalonjából. 

Több divatbemutatót tartott Ausztriában, illetve Bécsben, az USA-ban, Törökországban, Hollandiában, Belgiumban. Készülnek a balatonfüredi reformkori fesztiválra, valamint Barcelonába. Perényi János nagykövet, aki többször képviselte hazánkat külföldön azt mondta, a kiállítást zseniális helyen, a balatonalmádi mólónál lehet látni, ahol a tárlatot rengetegen megtekinthetik. Elhangzott, Hampel Katalin szalonja 36 éve foglalkozik a régi magyar viseleti hagyomány megőrzésén, újraélesztésén, valamint annak modern, ma is hordható formába való átörökítésén. Több mint három évtizedes hagyományőrző tevékenysége elismeréseként elnyerte a Magyar Örökség-díjat tavaly, amelyet 1995-ben alapított Fekete György és Makovecz Imre azzal a céllal, hogy a magyarság láthatatlan szellemi múzeumát ápolják. 

 

A díj alkalmából létrehozott Magyar Örökségeink című szabadtéri fotókiállítást Budapesten, a Vigadó téren láthatta először a közönség tavaly, majd idén március 15-én, nemzeti ünnepünkön a Magyar Nemzeti Múzeumnál mutatták be. A tárlatot Veszprémben június 7-től a nemrég átadott ActiCity épületénél lehetett látni június 30-ig. Mint ismert, Frey-Nagy Mary-Anna fotóművész évtizedek óta szerepel hazai és külföldi fotókiállításokon, évek óta fotózza Katalin öltözeteit katalógusokhoz, hirdetésekhez, számos divatbemutatót örökített meg képanyagával. A kiállítás nagyméretű panelre felkasírozott fotókból áll, amelyek kültéren egy szép, központi helyszínen gyönyörű látványt nyújtanak. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában