Hírek

2012.09.22. 17:31

A céltudatos természetvédelemért

Apácatorna – A fiatal természetfotós, Vasuta Gábor csaknem hét éve él feleségével, Krisztinával a településen, de mára a vidék nemzeti parkjai, állat- és növényvilága jó ismerője lett.

Tóth B. Zsuzsa

Gábor Krisztinával együtt tíz éve járja a természet ösvényeit Veszprém megye területén, eddig a Napló hasábjain és az interneten adott hírt a látottakról a jó szemű és kitartó fotós, Vasuta Gábor. Ahogy vallja, a természet apró kis mozzanatainak, rezdüléseinek megörökítését tekinti fő feladatának. Reményei szerint ezek a nagyszerű értékek nem csak képeken maradnak fenn, hanem sok-sok év múlva is láthatók lesznek. Az biztos, hogy ő minden tőle telhetőt megtesz ezért. A természet mindennapjaiból ellesett pillanatokat nem tartja meg magának, hanem örömmel közreadja. Krisztivel számos fényképes előadást tartott már művelődési házakban, iskolákban megyeszerte. Gábor vallja, hogy az emberek a mai rohanó világban a valós értékek mellett mennek el, pedig körülöttünk rengeteg természeti kincs található. Sokszor nem is kell más, mint egy kerékpár, hogy felfedezzük és megcsodáljuk ezeket.

– Ezért most az eddigieknél is sokrétűbb feladatra készülünk. Környékbeli iskolákat, idősotthonokat, civil szervezeteket célzunk meg a céltudatos természetvédelem érdekében, hogy mások se menjenek el a valós értékek, természetünk szépségei mellett. Interaktív előadásokon mutatjuk be eztán is a körülöttünk lévő növény- és állatvilágot, de akár még a madáretető készítésében, kihelyezésében és szemmel tartásában is szeretnénk partnerek lenni. Segítünk a termések, a vadak lábnyomai, a madárhangok felismerésében, állat- és növényfajok meghatározásában. Kirándulásokat, kastélypark-látogatásokat, vetélkedőket is szervezünk a témában. Hiszen gondoljunk csak bele, filléres dolog egy madáretető készítése egy pillepalackból, vagy madárkalács gyúrása faggyúból. A gyerekek naplójukban megírják, hogy milyen madárfajok érkeztek az általuk készített téli etetőhöz, ezzel is közelebb hozzuk őket környezetükhöz, így a céltudatos természetvédelemre nevelve. Hiszen, ha valamit megszeretnek, elkezdik védeni. Ezt pedig fiatal korban érdemes elkezdeni. Fontos, hogy vetélkedőket szervezzünk nekik, hogy megírják a legszebb élményüket, amely a természetben érte őket. Jó érzés látni a legjobbak díjazásakor, ahogy örülnek a somlói kecskekörömnek – mondja Gábor, aki még arra sem rest, hogy bizonyos növényfajok virágzásakor szaktúrákat vezessen.

Így ismertetheti meg minél több érdeklődővel a vetővirágot, a halvány sáfrányt, a tavaszi tőzikét, az orchideákat. Téli madárvonulások idején a ritka madárfajok megfigyelésére vezet szaktúrákat, hogy akár a havasi szürkebegyet is láthassuk a várromoknál.

A természet éjszakai hangjait akár a baglyok násza idején is hallhatjuk, de segítségével ritka lúdfajokat figyelhetünk meg, kirándulásokat tehetünk romantikus kastélykertekben, ismerkedhetünk különféle növényekkel. Gábornak már négyezer fényképe található az interneten, olyan, állatokról, növényekről, parkokról, kastélyokról készített felvételek, amelyekre a hétköznapi ember idő és megfelelő fényképezőgép hiányában nem tehet szert. Az ő felvételei viszont segítenek környezetünk megismerésében, megértésében és remélhetőleg védelmében is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!