Belföld

2009.09.30. 15:07

Nap-kelte - MTV: felmondták a külső gyártású műsorok szerződésének zömét

Budapest - Megszüntette külső gyártású műsorainak döntő többségét a Magyar Televízió (MTV); távozik Vitray Tamás és Szinetár Miklós is - áll a közmédium szerdai közleményében, amely azzal magyarázza a lépést, hogy "a meghiúsult hitelfelvétel és a várható drasztikus költségvetési elvonás miatt kiadásainak csökkentésére kényszerült" az intézmény.

MTI

Lehetetlenné vált huszonkét külső műsorgyártási szerződés teljesítése, ennek következtében több szórakoztató, közéleti és kulturális tematikájú adás nem kerül a képernyőre. Az MTV nem köthet meg kilenc tervezett szerződést, hat esetben pedig a korábban kiadott szándéknyilatkozat ellenére sem tudja vállalni az együttműködést - tudatták konkrét produkciók említése nélkül.

A 2,45 milliárd forintos hitelfelvétel meghiúsulása és az, hogy a jövő évi büdzsé tervezetében több mint 7 milliárd forintos elvonás szerepel, "szükséges egyebek között azon szerződések megszüntetése, amelyek nem veszélyeztetik az adásbiztonságot, azon túl is, hogy takarékossági okokból az MTV már ősszel sem kötött újabb megállapodást több olyan külső gyártású produkcióval, amelyeknek a szerződése tavasszal lejárt" - írták.

A hirdetők jól reagáltak arra, hogy a Ma reggel című, belső gyártásban készülő produkció váltotta a reggeli sávban a Nap-keltét - áll a közleményben, amely szerint a műsor már a második napon közel kilencszázezer forint hirdetési bevételt hozott, a sáv majdnem telített, így "az eddigi tapasztalatok alapján teljesíthető a tervezett, százmillió forintot megközelítő bevételnövelés" - közölték, jelezve, hogy számos más szerződés mellett próbaidősök, gyakornokok és nyugdíjasok távoznak a társaságtól, köztük Vitray Tamás és Szinetár Miklós.

A kuratórium elnöke is az ellenőrző testülethez fordult

A maga vezette intézmény ellenőrző testületéhez (ET) fordult a Nap-kelte szerződésének ügyében a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöke; Czeglédi László szerdán azt közölte az MTI-vel: emellett az elnökválasztás és az ügyvezető beszámoltatása ügyében is útmutatást kért az ET-től. Az MTI-nek nyilatkozó két testületi tag az ügyvezető, illetve a kuratórium civil tagjainak felelősségére mutatott rá.

A reggeli műsor ügyében "elvi jelentőségű kérdésről" van szó, mégpedig arról, hogy ha a szerződéshez a médiatörvény alapján szükség volt a kuratóriumi elnökség jóváhagyására, akkor annak felmondásához is kell az egyetértésük - mondta.

Hozzátette: a hatodik nekifutásra e hónap elején, a jelöltállítás után sikertelenül zárult elnökválasztás kapcsán annak kimondását kéri, hogy van egy "ésszerű időintervallum", amin belül ki kell írni az új pályázatot.

Czeglédi László megjegyezte, az alelnök beszámoltathatósága kapcsán annak kimondását várja az ellenőrző testülettől, hogy nem csupán a választott elnököt, hanem annak hiányában a kinevezett ügyvezetőt is beszámoltathatja a kuratóriumi elnökség.

"A menedzsment feladata nem a tulajdonosi testület döntéseinek kommentálása, hanem azok végrehajtása" - mondta az MTI-nek Kozák Márton, akit az SZDSZ delegált a kuratóriumi elnökségbe; az MSZP által jelölt tagtársa, Farkasné Gábor Alice a kuratóriumba társadalmi szervezetek által delegált tagok felelősségére hívta fel a figyelmet.

A hat pályázat közül az utolsó háromban sikerült elnökjelöltet állítani, de a javaslat a nagykuratóriumban nem kapott elegendő támogatást, így mára törvénytelen állapotba került az MTV; "mindenkinek el kellene gondolkodnia, akinek ebben felelőssége van, hogy mennyire tesz jót és segíti a köztelevíziót, ha egy ilyen helyzet kialakulhat" - mondta.

Hétfő este határozott úgy - az MSZP, az SZDSZ és az MDF által delegált tagok voksával - a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége, hogy jogszabályba ütközik és érvénytelen a Nap-kelte szerződésének múlt heti felmondása.

"Az elnökség kötelezi az alelnököt az eredeti állapot helyreállítására. Az ügyből keletkezett esetleges kárért az MTV Zrt. alelnöke felelősséggel tartozik" - szólt a döntés, amelynek kapcsán Gyárfás Tamás, a Nap-kelte producere kedden az MTI-nek nyilatkozva azon reményének adott hangot, hogy műsora hamarosan visszatérhet a köztelevízióba.

A kuratóriumi elnökség többségi határozatának megtámadását már a döntéshozatal után bejelentette saját maga és négy Fidesz által delegált társa nevében Balogh László (KDNP) elnökhelyettes, azt közölve, hogy szerintük olyan ügyben döntött a testület, amelyben nem volt ehhez joga.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!