Belefulladnak a tejbe - Elszakadt a cérna szarvasmarhatartóknál

Megyei körkép - A magyar tejpiacon az utóbbi hetekben tovább nőttek a feszültségek: nem állt meg az árak esése, csupán egy, vagy jó esetben néhány hónapra kötnek felvásárlási szerződést a tehenészetekkel, a szabadpiaci tej ára literenként 40 forint, ami a költségek kétharmadát sem fedezi.

Varga Ibolya

Sok termelő exportálja vemhes üszőit, a jövőben tejet adó állományt. A termelők türelme egyre fogy,   konstatálta a Magyar Agrárkamara.

Tavaly év elején még 98 forint volt egy liter tej átlagos felvásárlási ára. Ennyit kapott a tehenész. Most 55-66 forintot, már akinek van szerződése. Ugyanis sok tejipari cég csak egy hónapra köt szerződést, s nem is mindenkivel. Így aztán számos termelő szerződés nélkül maradt, s tőlük már csak 40 forintért veszik meg a tejet. Ez a 75 forint körüli önköltséghez képest alig kétharmadnyi összeg. Vagyis e tehenészek hónapok óta csak veszteséget fejnek.

Az agrárkormányzat január 21-én jelentette be, hogy nyolc pontos magyar és három pontos uniós intézkedés-csomag segítheti ki a bajból az ágazatot. Ezek közül egy sem lépett még életbe, illetve az uniós intézkedések közül egy sem hat közvetlenül a tejtermelőkre, inkább a tejfeldolgozók számára lesz igénybe vehető.

Mind emiatt a helyzet tarthatatlan a legtöbb tehenészetben, naponta több millió forinttal nő a veszteségük. Egyes cégek megkezdték a tehénállomány csökkentését felszámolását, illetve akad néhány, amely a vemhes üszőket exportálja, leginkább a FÁK országokba. Ez azt jelenti, hogy a következő hónapok, évek tejtermelő tehénállományát adják el. Pedig a tehénállomány a 2004. évi uniós csatlakozás óta folyamatosan csökken: 2004 decemberében még 363 ezer tehén volt az országban, ma már csak 324 ezer. Nem véletlen, hogy a hazai - unió által meghatározott - tejtermelési kvótát évek óta nem tudjuk kihasználni, viszont évről évre nő az import tej és tejtermék mennyisége.

Jelen helyzetben naponta 150-200 ezer liter tej átvétele bizonytalan, illetve megoldatlan. Tavaly év végén a tejágazat szereplői demonstrációkat szerveztek, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítsék az élelmiszerkereskedőket. Őket okolják ugyanis a kialakult helyzetért, mondván egyrészt olcsó és gyenge minőségű tejet és tejtermékeket hoznak be külföldről - igaz mostanság egyre nehezebben, mert a gyenge forint drágítja az importot -, ezzel kényszerítve a hazai tejipari cégeket árengedményre, mire azok csökkentik a tej felvásárlási árát.

A megoldást a tejágazat szereplői a kereskedői magatartás változtatásában látják. A tavaly december óta tartó egyeztetések viszont még mindig nem zárultak le. Magyarul a kereskedelem, az élelmiszeripar és a mezőgazdaság szereplői még mindig nem tudtak megegyezni az úgynevezett termékpálya-kódexben.

A Magyar Agrárkamra szerint tarthatatlan a mostani állapot, s olyan folyamatok indultak el, melyek veszélyeztetik a hazai tejellátást. A köztestület szerint Magyarország nem engedheti meg magának, hogy a hazai lakosság tejellátását importra alapozza a következő években. Ezért a Magyar Agrárkamara felkéri a tej termékpálya szereplőit, hogy mielőbb hozzanak az ágazat érdekeinek megfelelő, gyorsan ható intézkedéseket, s ne csak a pillanatnyi gazdasági érdekeik szerint cselekedjenek.

A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmánya (SZOV) és a Demonstrációs Bizottság a napokban tárgyalta ismételten a szarvasmarhatartók helyzetét. Megállapították: a másfél éve folyamatosan romló piaci környezet kilátástalan, sok esetben már visszafordíthatatlan helyzetbe sodorta a hazai tejtermelőket. Az 55 forintos felvásárlási ár mellett minden liter megtermelt tej 25 forinttal növeli a gazdálkodók veszteségét, a termelők a túlélés érdekében utolsó tartalékait élik fel.

Ha nem kapnak azonnali segítséget, a tejtermelők tömegével fogják felszámolni az állományukat, a hazai tej még jobban visszaszorulhat a boltok polcairól (az etikai kódex bevezetésének kérdésessége is ez irányba hat), a fogyasztók a máshol eladhatatlan import termékek között válogathatnak majd.

Az Európai Unió elhibázott ágazatpolitikája, tehetetlensége, rugalmatlansága és érzéketlensége egyre mélyebb válságba sodorja a termelőket, amit csak tetéz az eddig bevezetett nemzeti intézkedések hatástalansága.

A tejtermelők követelik, hogy más tagállamokhoz hasonlóan a magyar kormányzat is avatkozzon be, nyújtson érdemi segítséget a gazdálkodóknak. A termelők ez irányú javaslataikat eljuttatták a földművelésügyi miniszterhez.

Végső elkeseredettségükben a MOSZ Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmánya és a Demonstrációs Bizottság közös ülésén a tejtermelők úgy döntöttek, hogy június 22-én (egy időben a COPA-COGECA által Luxemburgban szervezett központi megmozdulással) 13 órától az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete előtt demonstrálnak a kialakult helyzet megváltoztatása érdekében. A demonstráció szervezése megkezdődött.

Fotó: Gáspár Gábor

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!