Életmód

2015.03.05. 11:10

Jó szokások kialakításával egyszerűbbé tehetjük az életünket

Ahhoz, hogy rendszeresen jó és hasznos dolgokat tegyünk, kemény erőfeszítések szükségesek. Van azonban néhány tanács, ami segíthet ebben.

A szokások bizonyos értelemben megkönnyítik az életünket, hiszen nem kell felesleges energiákat fektetnünk számos dolog kitalálására. Mentálisan igen fárasztó tevékenység örökösen azon agyalni, mit tegyünk, hogyan, és új helyzetekben hogyan viselkedjünk. Ha egy hétre vetítve legalább 2-3 alkalommal hosszasan kell ilyen problémákon gondolkodni, az már jelentős mennyiségű elvesztegetett idő és energia.

Ez az a pont, ahol felmerül a szokások – a jó szokások – kiépítésének igénye és lehetősége. Két egyszerű példa: a reggeli újságolvasás vagy az autónkban uralkodó zűrzavar megszüntetése. Napi „menetrendünk" általában háromféle tevékenységből áll össze: találkozók, teendők, szokások. A találkozó elkötelezettséget jelent egy másik emberrel (szerelmünk, barátunk, üzleti partnerünk, szüleink stb.).

Ha folyton keresgélnünk kell a slusszkulcsot, mert mindig máshova hajítjuk le hazaérkezéskor, akkor szabályt kell építenünk arra, hogy ha beléptünk az ajtón, hova tegyük le. Ha ezt mindig betartjuk, akkor máris egy gonddal kevesebb, és simábban idulhat a reggel! Fotó: archív

A teendők listája végtelen, arról szól, mi mindent kellene elintéznünk. Van, akinél az egész konyha cetlikkel felragasztva áll, úristen... ezer dolog, és még mindig nem értem a végére...

A szokások képezik a harmadik döntő csoportot. A fogmosás, a reggeli indulás körüli szertartások, vagy az, hogyan készítjük el ebédünket, hogyan viselkedünk ismerőseinkkel, kollégáinkkal, ezek általában rögzülnek, automatikussá válnak. Lássuk, hogyan is építhető ki egy (jó) szokás! Milyen tényezőket kell egymásra építenünk?

Alakítsd ki a stratégiát – erre épül a szabály, és ebből lesz a szokás maga.

Lássunk egy konkrét példát! Valaki állandóan keresgéli a kocsikulcsait, folyton elhagyja. Mi lehet itt a helyes stratégia? „Ha belépek a házba, akkor leteszem a kulcsaimat az ajtó melletti polcra." Hogyan épül ki ebből a szabály? A naptárunkba be kell írni egy emlékeztetőt (kulcsokat hazaérkezés után az ajtó melletti polcra!). Ránézünk, és ha nem így történt előzőleg – akkor bizony korrigálunk. Felmegyünk az emeletre, lehozzuk a kulcsokat és a helyükre tesszük. Akár 4-5 alkalommal is, hogy ez rutinná váljon. Ez fárasztónak tűnhet, de ha már új szokássá rögzült, megoldódik egy probléma, és nyugodtan túlléphetünk rajta.

A második lépés a szabályok kiépítése. Az előző esetben ez így zajlik: „Ha beléptem az ajtón, a kulcsokat egyenest a polcra teszem." Harmadik lépésként már csak az ellenőrzés marad: a nap végén meg kell nézni, ellenőrizni, hogy valóban végrehajtottuk-e, amit akartunk az új szokással kapcsolatosan. Ha jó volt az első lépés, a stratégia, akkor a szokás gyorsan kialakítható. Ha viszont úgy találjuk, hogy nehezen épül ki az új szokás, érdemes visszalépni, és egy új stratégiát kialakítani...

Vágjunk neki! Ha valahol útközben elakadnánk, néhány kreatív barát segíthet a továbblépésben. Használjuk a naptárunkat is az önellenőrzésre.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!