allergiaszezon

2020.04.23. 11:00

Gyakoribbá válhatnak a szénanáthás tünetek

Egyre több növény szórja virágporát a tavasziasra fordult időjárásban, ezért a légúti allergiával küzdőknél egyre gyakrabban jelentkezhetnek a szénanáthás tünetek.

Marton Attila

A tavasziasra fordult időjárásban már egyre több növény szórja a virágporát

Fotó: Balogh Ákos/Napló

A pollenszezon jellemzően február végétől őszig tart: a szénanáthások tünetei a mogyoró- és fűzfafélék virágzásával jelentkeznek először, míg az allergiaszezon befejezését a parlagfű őszi elvirágzása hozza el. A szakemberek hangsúlyozzák, amennyiben valaki a szénanátha öt vezető tünetéből – tüsszentési rohamok, vizes orrfolyás, szemviszketés, könnyezés, orrdugulás – hármat észlel magán, érdemes orvoshoz fordulnia, főként, ha az évnek ugyanabban a szakában időről időre megjelennek ezek a panaszok.

Ahogyan arról lapunkban beszámoltunk, a járvány miatt a veszprémi és ajkai tüdőgondozó bezárt a közelmúltban. – Akik most először észlelik magukon a szénanátha tüneteit, először a háziorvoshoz érdemes fordulniuk, de előzetes bejelentkezés után Farkasgyepűn is megkapják a szükséges kezelést – mondta kérdésünkre Medgyasszay Balázs, a Veszprém Megyei Tüdőgyógyintézet főigazgatója. A pollenallergia megállapítása bőrpróbával vagy vérvétellel történik: előbbi esetében az allergén kivonatát tartalmazó oldatot juttatnak a bőrbe, míg utóbbinál a szervezetben termelődő ellenanyagok szintjét vizsgálják.

A főigazgató hozzátette, akinek már azonosított szénanáthája van, annak ugyanúgy kell eljárnia, mint korábban: a tünetek jelentkezése előtti időszaktól kezdve szednie kell a gyógyszerét, amelyet a háziorvos három hónapra felír. A szakember egyúttal arra is felhívta a lakosság figyelmét, hogy a koronavírus-járvány miatt az asztmásoknak fokozottan be kell tartaniuk az orvosi utasításokat.

A tavasziasra fordult időjárásban már egyre több növény szórja a virágporát Fotó: Balogh Ákos/Napló

A következő napokban a nyír és a platán virágpora jellemzően magas koncentrációban lehet jelen. A fűz, a kőris, a tölgy és a juhar pollenkoncentrációja országosan a közepes, míg a ciprus- és tiszafaféléké, a gyertyáné, a bükké, illetve a nyáré az alacsony-közepes tartományban várható – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ Környezetegészségügyi Laboratóriumi Osztálya.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában