Rövid, de gazdag életút

2019.04.20. 07:00

Domborművel emlékeznek Bódi Mária Magdolnára Badacsonytördemicen

Bódi Mária Magdolnára emlékeztek az egész Dunántúlról érkezett tisztelői a hagyományos kerékpáros zarándoklattal azon az útvonalon, amelyen egykor ő is zarándokolt. A település templomának falán domborművet helyeztek el a vértanú emlékére.

Tóth B. Zsuzsa

A mise után felavatták Túri Török Tibor szobrász domborművét, amelyet a templom külső, déli falán helyeztek el. Középen Márfi Gyula veszprémi érsek Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

Az emlékezők a katolikus templomban Magdi tiszteletére rendezett misén vettek részt, amelyet Márfi Gyula érsek celebrált. Magdiról emlékezve elmondta, hogy 1945. március 23-án, életének 24. évében érte a halálos lövés a tiszta lelkű litéri lányt, aki rövid, de érdemekben gazdag életet élt.

– Szigligeten született, Badacsonytördemicen, ebben a templomban keresztelték meg. Nem tudjuk, hogyan lett belőle szent. Tisztességes, de egyszerű emberek voltak a szülei, nem voltak vallásosak. Magdi a balatonfűzfői Nitrokémiánál dolgozott. Nem voltak látomásai, mint Szent Bernadettnek, de lelkében természetfeletti vonzalom élt, már tízévesen órákon át elmélyülten imádkozott. Én ma, 76 évesen sem értem, hogyan volt erre képes annyi idősen, mit élt át a lelkében ilyenkor. Neki a napi szentmise, a virrasztások, önmegtagadások olyanok voltak, mint a mindennapi kenyér. Egyszerű, kedves, egészséges humorú lány volt, szeretett játszani, hihetetlen segítőkészségről tett tanúbizonyságot mindenkivel szemben. Kitűnő munkaerő volt, a házi és ház körüli munkákban, kézimunkában, mezőgazdasági és gyári munkában megállta a helyét. Elvégezte a betegápolói tanfolyamot és frontszolgálatra jelentkezett, de a gyár vezetői nem engedték el, mert úgy érezték, nem tudnák őt pótolni. Nagyon szerette a gyermekeket és az édesanyákat. Hogy miért akart mégis szerzetes lenni, csak ő tudja, meg a Jóisten. Tudatosan készült arra, hogy élete feláldozásával is megvédje tisztaságát, nem provokálta a vértanúságot. De Isten őt erre rendelte. Elsősorban az motiválta, hogy teljesítse égi vőlegényének, Krisztusnak tett ígéretét – mondta Márfi Gyula.

Az érsek azt kérte a jelenlevőktől, hogy imádkozzanak azért, hogy Bódi Magdi folyamatban levő boldoggá avatása sikerrel lezáruljon, hiszen korunkban semmire sincs nagyobb szükség, mint olyan példaképekre, akikben a szerzetesi elhivatottság a világi apostolsággal egyesül.

A mise után felavatták Túri Török Tibor szobrász domborművét, amelyet a templom külső, déli falán
helyeztek el. Középen Márfi Gyula veszprémi érsek Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

A mise után avatták fel Túri Török Tibor szobrász domborművét, amelyet a templom külső, déli falán helyeztek el. Ott Márfi Gyula azt kérte Istentől, hogy áldja meg a domborművet, szálljon le áldása az alkotóra és mindazokra, akik a dombormű előtt megállnak. Segítse őket, hogy követni tudják Bódi Mária Magdolnát a tisztaságban, erkölcsös életben, szorgalmas munkában, Isten iránti szeretetben. A koszorúzást követően Cséry Gergő atya azt kérte Istentől, hogy emelje Magdit oltárához egyházában, hogy példaképünk és pártfogónk legyen.

A zarándoklat Bódi Magdi nyomában indult Szigligetről, Badacsonytördemicen folytatódott, majd Köveskálra, Balatonfűzfőre érkeztek az emlékezők, akik végül Litéren helyezték el koszorúikat Magdi sírjánál.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában