kiemelt fontosságú a megelőzés

2019.10.30. 17:30

Vízimentők: A Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava!

Elkötelezetten dolgozott és sokat tett a vízi balesetek megelőzéséért, felszámolásáért a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) és Önkéntes Tűzoltó Egyesület – közölte képviseletükben Szabolcs Tímea. Céljuk, hogy a Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava, amiért mindent meg is tesznek.

Kovács Erika

A húszéves VMSZ idén több mint 400 vízimentővel 71 strandon volt jelen, a 71 szolgálati helyen 3784 alkalommal látott el könnyű sérültet, kagylóvágást, darázscsípést, horzsolást, napégést, illetve 32 vízből mentett könnyű sérültet, akik további ellátást nem igényeltek.

A hajós szolgálat nyáron kilenc hajóval állt készenlétben, amiből a két sürgősségi mentőhajó a nap 24 órájában riasztható volt. Szeptember végéig 268 riasztást kapott a hajós szolgálat, főként bajbajutottakhoz, hajóhoz vonultak, októbertől őszi ügyeleti rendben folytatják a szolgálatot.

2016-ban hadrendbe állítottak egy mentőtiszti gépkocsit, amit az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) koordinál, riaszt, a VMSZ üzemeltet, és ami idén is június végétől szeptember elejéig napi ügyeleti rendben segítette a Balaton északi partján az embereket. Ebben a szezonban 72 ellátásuk volt, például szívinfarktus, agyvérzés, biciklis baleset, motoros baleset, lábtörés esetén.

A VMSZ emellett több mint 20 vízi és vízparti rendezvényen dolgozott, így például a Balaton Sound, a Strand Fesztivál, a B my Lake, a Balaton-átúszás, a Balaton-átevezés, a Kékszalag és egyéb vitorlásversenyek, valamint a FINA versenyein részt vevők biztonságát.

Idén eddig 17 tanfolyamot szerveztek, majd a sikeres vizsgázóknak munkát is adtak.

A nyáron két speciális mentőhajóval bővült a vízimentők flottája az Opus Global Nyrt. és az érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. jóvoltából, amely tizenkétmillió forinttal járult hozzá a vásárláshoz Fotó: Balogh Ákos/Napló

Az egyesület számára kiemelten fontos a megelőzés, ezért számos baleset-megelőző kampányban, prevenciós programban vettek, illetve vesznek részt. Az egyik ilyen, amiben a VMSZ is aktívan részt vesz, a szakmai összefogással született Mentőöv program, ami vízbiztonságot és közbiztonságot elősegítő, felvilágosító tájékoztatási rendszer.

Az UNIQA – Vízimentő Roadshow szintén összefogással létrejött prevenciós program, ami a strandokon játékos formában ismerteti meg a fürdőzési szabályokat. „A kezed életet menthet” néven évekkel ezelőtt elindított programjuk az újraélesztést tanítja meg az érdeklődőknek. „A semmit nem lehet odadobni” nevű kampányuk a mentőeszközökre helyezi a súlyt.

Ezenkívül számos, biztonsággal, megelőzéssel kapcsolatos előadást szerveznek az ország iskoláiban, táboraiban, a Balaton-parton. A gyerekeknek nyaranta vízimentőtáborokat is szerveznek.

Ingyenes segélykérő alkalmazásukat, a BalatonHelp-et mind szélesebb körben ismertetik meg a tavi hajósokkal, a Balatonnál pihenőkkel, hogy a bajbajutottak egyszerűen, gyorsan, egy gombnyomással elérjék a segítséget. Húsz éve szívvel- lélekkel azért dolgoznak, hogy a Balatonnál levők biztonságban élvezhessék a tó lehetőségeit. Céljuk, hogy a Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava, amiért mindent meg is tesznek.

Kérdésre válaszolva közölték, „A semmit nem lehet odadobni” kampány hatására több kölcsönző is felszerelte a vízibicikliket mentőeszközzel, mentőövvel, az üzemeltetők részéről egyre pozitívabb a hozzáállás.

A VMSZ által szervezett „Mentőöv” program keretében készítettek kiadványt a horgászok részére. A nyilvánosságnak köszönhetően a strandolók, sportolók, horgászok körében egyre nagyobb figyelmet kap a biztonság.

A VMSZ a legnagyobb videómegosztón is közzétette nyári összegzőjét.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában