Mint szálak a gyapjúban - Nyolc hölgy tanulta a nemezelés titkait a közművelődési intézetben

Veszprém - Irány a vár. Most nem az egyetemre indulok. Egészen más az útiterv. Nemeztábor? Ez lesz az! Egy új világ tárul fel előttem: a hagyományőrzés. Jó hangulatú lányok és asszonyok tevékenykednek, egy kis közösség kovácsolódik az ötnapos táborban. Céljuk az ősi kézműves technika elsajátítása, továbbadása.

Munkatársunktól

A Veszprém Megyei Közművelődési Intézet szervezésében nemez kézműves továbbképzést hirdettek az érdeklődőknek, akik idén a nőiesség jegyében sajátíthatják el a nemezelés technikáját. Az egyesület már évek óta működik, nemeztábort az utóbbi három évben szerveztek a népi kultúrát kedvelő felnőttek számára. Idén nyolc, tevékenykedni és tanulni vágyó hölgy érkezett a táborba, akik Jaskó Borótól sajátíthatják el a nemezelés rejtelmeit. A kis csapat résztvevői: Belső Lászlóné, Szentkirályi Petra, Molnár Rita, Kutasi Zsófia, Kovács Anita, Kothencz Edit, Gurobi Bernadett és Papp Boglárka.

A kézműves iskola vezetőjétől, Andocs Arankától megtudom, hogy a tábor résztvevői idén a nőiességet helyezik előtérbe.  A hét során jól hordható, dekoratív ruhadarabokat, ékszereket és kiegészítőket készítenek a lányok. A tábor zárásaként kiállítást rendeznek egymás között a munkáikból.

Mivel a továbbképzés önköltséges, ezért a jelentkezők létszáma alacsony, de ez megalapozza a barátságos légkör kialakulását.

- Itt az emberek úgy kapcsolódnak egymáshoz, ahogy a szálak a gyapjúban. Egyre mélyebb és szorosabb barátságok jönnek létre. Minden a kapcsolatokról, a kötődésről és a rugalmasságról szól a táborban. Aki megtalálja az elképzeléseit a nemezben, az képes megvalósítani az álmait, önbizalma megnő - meséli mosolyogva Jaskó Boró, a lányok oktatója.

Körbenézve vidám arcok vesznek körül. Mindenki elégedett, itt nem érheti kudarc az embereket. A hallgatók közösen veszik át a szót Borótól. Őket az élményeikről és a tapasztalatokról faggatom. Először kicsit csendesebbek, aztán megélénkül a társaság. Szentkirályi Petrától egy öv készítése közben megtudom, hogy nagyon jól érzi magát a táborban.

- Sokrétű a program, nap mint nap új anyagokat próbálhatunk ki. Emellett közösen beszélgetünk, alkotunk és segítünk egymásnak. A legjobb azonban az, hogy itt nincs lemaradás, mert Boró mindenkinek személyre szabottan segít.

Elégedettséget érzek Belső Lászlóné hangjában is, aki kiemeli: - Valószínűleg jövőre is összejövünk, mivel mindig lehet újat tanulni ezen a területen, s a különleges felületek nemezelése igazi élmény.

A tábor hangulata magával ragadó, egy kis időre engem is elsodor. Kothencz Edit segítségével én is belekóstolhatok a nemezelés folyamatába, a szappanozásba. Újdonság ez a dolog számomra, mégis déjá vu-érzésem támad. Gyerekként sokszor maszatoltam a szappant anélkül, hogy tudtam volna, hogy ennyi idős fejjel, egyszer egy ilyen különleges helyen találom meg az értelmét. Érdemes, tehát az elveszett gyermeket felkeresni önmagunkban, s kipróbálni a nemezelést.

A nemezelés egy ősi technika a gyapjú feldolgozására. Évezredek óta használják ruhák, használati tárgyak, ékszerek készítésére. A nemezelődés folyamata a gyapjúszálak összegubancolódásán alapszik, amelyet vízzel, szappannal, illetve a kéz erejével alakítanak. A nemez színét festéssel határozzák meg. A technika sajátossága az, hogy nincs szükség varrásra az elkészítéséhez.

(Fotó: Kőrösparti Beatrix)

Címkék#nemezelés

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!