A fekete árnyalatai

2019.07.05. 11:00

Több mint hetven alkotó művei láthatók a Látványtár új kiállításán

Rendhagyó tárlatnyitóval ünnepelt az idei nyáron a tapolca-diszeli Első Magyar Látványtár kiállítóháza, ugyanis A feketéről című kiállítás megnyitójával együtt felavatták Bán Mariann Ferenczy Noémi-díjas iparművész emlékszobáját is.

Tóth B. Zsuzsa

Balról Vörösváry Ákos, a kiállítás egyik rendezője Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

A keramikusra Hann Endre szociálpszichológus emlékezett. – Itt számomra mindig Mariann pufók angyalkái a főszereplők, amelyek jól tápláltak, majd’ kicsattannak az egészségtől, de ott van körülöttük az aggódás levegője, szemükben a nyugtalanság. Önarcképek ezek, a szorongó, traumáktól menekülni próbáló művész égi másai – mondta Hann Endre.

Balról Vörösváry Ákos, a kiállítás egyik rendezője Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

A feketéről című kiállítást Steffanits István és Vörösváry Ákos rendezte. A több mint hetven alkotó munkáiból nyílt tárlatot Mélyi József művészettörténész nyitotta meg. Mint elmondta, ezúttal a fekete szín körül forog az új kiállítás. – A tárlat címében megjelenő fekete szín területenként és koronként más és más jelentést hordoz, ahogy az egymást követő generációk is mást és mást értenek alatta. Ha megkérdeznénk a mai fiataloktól, hogy fehér vagy fekete színű-e a jövő, akkor súlyos többségben lenne a fekete válasz. Akárhogy is, a fekete kapcsán valahogy mindig visszakapcsolódunk a halálhoz és a gyászhoz. Pedig ez a kiállítás egyáltalán nem egy irányba mutat. Éppen annyi élet van benne, mint halál, és ha összekevernénk az itt kiállított munkák színeit, egyensúlyban lenne az élet és a halál, a fekete és a fehér. Mert a Látványtár nem a múltbéli halott dolgok tárháza, hanem az elevenen tartás színhelye, ahol a fekete nem más, mint a jövőre vonatkoztatható szín, hogy kontextusban is láthassuk, mihez tartsuk magunkat. Ez valójában egy eleven, összefüggéseket teremtő és megújító közeg – mondta.

Bán Mariann iparművész emlékszobájában a jól táplált, pufók angyalkákra csodálkozhatnak rá a látogatók Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

A tárlaton Altorjai Sándor, Anna Margit, Bakos István, Balassa Katalin, Barabás Márton, Benda Iván, Borsos Lőrinc, Böröcz András, Deli Ágnes, Fehér László, Frankl Aliona, Gaál Endre, Ganczaugh Miklós, Gellér B. István, Gerber Pál, Gerhes Gábor, Gondos István, Görgey Géza, Gulácsy Lajos, Gyökér Kinga, Haász Katalin, Halász Arisztid, Hegyeshalmi László, Horváth Lóczy Judit, J. Gross-Bettelheim, Karina Horitz, Keserü Ilona, Kéri Imre, Kopócsy Judit, Kovács Lola, Kováts Albert, Kungl György, Lakner László, Lengyel András, Lovas Ilona, Lugosi Lugó László, Major János, Major Kamill, Matzon Ákos, Maurer Dóra, Mészáros Eszter, Moholy-Nagy László, Nádler István, O. Papp Gábor, Oláh Mátyás, Olescher Tamás, Prutkay Péter, Pusztafi Panna Pálma, Rácmolnár Sándor, Reinprecht Károly, Salamon Pál, Schmal Károly, Schmal Róza, Schnitzler János, Si-La-Gi, Somogyi Győző, Swierkiewicz Róbert, Szabó Miklós, Szeift Béla, Szemadám György, Székelyi Kati, Szilágyi Teréz, Szüts Miklós, T. Szabó László, Tardi Kovács Sándor, Tölg-Molnár Zoltán, Trőster Vera, Varju Kata, Vörösváry István, Zoltán Sándor alkotásait, valamint látványtári kompozíciókat és látványtári leleteket láthatnak a látogatók.

A kiállítás 2020. május 31-ig látogatható. A megnyitón közreműködött Galkó Balázs színművész.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában