Fűtsünk McDonald’s ételmaradékokkal!

<b>Budapest</b> - Biogáz készül a McDonald’s éttermekben keletkező élelmiszerhulladékból és a nem értékesített selejtből. A tálcákon hagyott ételmaradékot a teljes körű szelektív hulladékkezelésnek köszönhetően hasznosítja újra a vállalat.

Szausev Xénia

Éves szinten 117 tonnányi élelmiszerhulladékot vesz át az arra jogosult begyűjtő cég a gyorsétterem-lánctól. Az ételmaradékot előkezelést követően a biogáz-telepre szállítják, ahol környezetbarát energiaként, biogázként hasznosítják.

A fenntartható fejlődést szolgáló korszerű környezetvédelem és energiagazdálkodás egyik legfontosabb eleme a megújuló energiaforrások, köztük a bioenergia minél szélesebb körű felhasználása. 

Biodízel a kamionokba

A cég a klímaváltozás elleni küzdelemhez használt sütőolaja újrahasznosításával is hozzájárul. Magyarországon, a hálózat közel 100 éttermében évente 715 tonna elhasználódott olaj termelődik sütés közben. 

Mivel hazánkban a jövedéki adószabályok miatt a McDonald’s beszállítói nem tankolhatnak bio üzemanyagot, az éttermekben keletkezett sütőolajat összegyűjtik, és Ausztriába szállítják. 

Itt biodízelt gyártanak belőle, ezáltal újra visszaforgatják a McDonald’s folyamataiba anélkül, hogy új erőforrásokat vonnának el a természetből. 

A magyarországi éttermekben keletkező használt sütőolaj üzemanyagként felhasználva évi 1 500 tonna szén-dioxid megspórolását teszi lehetővé. Ez megegyezik 975 hektár erdő éves szén-dioxid-megkötő képességével.

Mi a biogáz?

A biogáz szerves anyagok baktériumok által anaerob körülmények között történő lebontása során képződő termék. Kb. 45-70% metánt (CH4), 30-55% szén-dioxidot (CO2), nitrogént (N2), hidrogént (H2), kénhidrogént (H2S) és egyéb maradványgázokat tartalmaz. 

A biogázból történő energiatermelés során nem kerül többlet CO2 a levegőbe, a fosszilis energiahordozók (szén, kőolaj) használatával ellentétben. 

Az elektromos áram és hő előállítása biogázból CO2 semleges, ami annyit jelent, hogy a biogáz elégetésekor keletkezett CO2 mennyisége bizonyosan nem nagyobb a felhasznált növények fejlődése során a légkörből megkötött szén-dioxid mennyiségénél. 

A CO2-nél 21-szer károsabb üvegházhatású gáz, a metán légkörbe jutását lehet elkerülni, ezzel is elősegítve a klímaváltozás lassulását.

Hogyan hasznosítható a biogáz?

A biogáz hasznosító technológiák igen sokféle termék (biogáz, „bio földgáz”, elektromos áram, szén-dioxid, használati melegvíz, hajtóanyag, bio trágya) előállítására képesek. 

A modern blokkfűtőerőművekben a biogáz elégetésével elektromos áram és hő képződik. Az elektromos áramot a Villamosenergia törvény értelmében a hálózat üzemeltetője köteles átvenni, és a törvényben meghatározott átvételi árat érte megfizetni. 

A keletkezett hő egy része a fermentorok fűtéséhez szükséges. Ez éves szinten a megtermelt hőmennyiség 20-30%-a. A megmaradó hő felhasználásra kerülhet. 

Az erőművek felesleges hőjét hasznosíthatja a mezőgazdasági üzem istállók, lakóépületek, kertészetek, szárítók fűtésére, nyáron az állattartó telepek hűtésére.

 Távhőfűtő-hálózaton keresztül az üzemtől távolabb fekvő épületek fűtése is megoldható. Élelmiszeripari üzemek melegvíz igényét is kielégítheti egy biogázüzem.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!