Nagyon Balaton

2020.08.25. 11:00

Balatoni gasztrotérkép: a szusiétteremtől az újhullámos kenyérboltig

A gasztroforradalom nem torpant meg a tónál, sőt új egységekkel bővült a kínálat idén – mondta Szauer Judit, a Balatoni Gasztrotérkép alapítója, akit az északi part gasztronómiai helyzetéről kérdeztünk.

Marton Attila

Fotó: Pure&PAstel Photography

A leegyszerűsítve csak gasztroforradalomként hívott jelenség – amely igényes ételek készítését és az éttermi kultúra megújulását hozta – itthon Budapestről indult a kétezres évek második felében, majd 2010-től a Balatonon is sorra nyíltak az új minőséget képviselő helyek. A fine dining éttermektől az újragondolt kínálattal előrukkoló strandbüfékig, a hazai konyhát klasszikusan vagy épp újraértelmezve bemutató bisztrókig.

A kínálatot egy ideje már szusiétterem, újhullámos pékségek és kávézók is gazdagítják. A Balatoni Gasztotérkép ötödik éve gyűjti össze a térség figyelemre méltó és kiemelkedő egységeit. Szauer Judit, a gasztrotérkép alapítója elmondta fellendült a gasztronómia a Balatonon, sok fiatal vállalkozik, s bennük közös, hogy olyan minőségi helyet – legyen szó étteremről, büféről, fagyizóról vagy pékségről – szerettek volna létrehozni, amit itthon vagy a világban már máshol láttak, de a Balatonnál hiányoltak.

Hozzátette, az utóbbi évek tendenciája a koronavírus-járvány miatt sem torpant meg, sőt. A karantén idején nyílt egy újhullámos pékség Veszprémben, a szezonra nyitott meg Badacsonyban egy specialty kávézó, rövidesen pedig Kővágóörsön nyílik pékség-reggeliző. A járványhelyzet miatt idén a korábbiakhoz képest több hazai turista érkezik a Balatonra: a vendéglátóegységek többsége telt házzal megy, ugyanakkor vannak olyan helyek is, ahol a megnövekedett forgalmat látva jelentősen emeltek az árakon, ez kedvezőtlen fordulat. Az, hogy jóval többen vannak a tónál, korábban is előfordult egy-egy frekventált hétvégén, de idén hosszabbra nyúlik ez az időszak, ami új helyzet, magyarázta Szauer Judit.

Szauer Judit a gasztrotérképpel
Fotó: Pure&PAstel Photography

Az ingyenesen letölthető – és applikációként is elérhető – térképről szembetűnő, hogy jóval több a minőségi hely az északi parton, mint a délin. Szauer Judit szerint összetett okai vannak ennek: a prémium vendéglátások többsége a parttól távolabb jött létre évekkel ezelőtt, emellett az is szerepet játszhat a jelenségben, hogy más az északi és a déli part vendégköre, s az ott megjelenő fizetőképes kereslet is. Az ágazati fluktuáció a Balatonnál is jellemző, a helyek nagyjából tizede cserélődik évről évre a gasztrotérképen, mondta az alapító, aki szerint elsősorban az egészségtudatos vendégek igényeit megcélzó helyek hiányoznak a térségben.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában