lángra kaphat az alkoholgőz

2020.08.03. 11:00

Ne hagyjunk autóban kézfertőtlenítőket!

A koronavírus hatására mindannyiunk életének fontos részévé vált a kiemelt higiénia, ezért természetes, hogy még az autónkba is magunkkal visszük a fertőtlenítőket. A szakemberek szerint azonban nyáron semmiképp sem ajánlatos a tűző napon hagyott autóban tárolni ezeket. Hő hatására ugyanis nem várt következményekkel szembesülhetünk: 21 fok felett párologni kezdenek, extrém hőhatás pedig öngyulladáshoz is vezethet.

Juhász-Léhi István

Mindig száraz és hűvös helyre tegyük a fertőtlenítőszereket!

Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

Az alkoholalapú fertőtlenítők 50-70 százalékos alkoholtartalmúak, emiatt gyúlékonyak. A nyári időszakban annak ellenére sem érdemes a gépkocsiban hagyni őket, hogy az öngyulladáshoz közel 300 Celsius-­fokos hőmérsékletnek kellene lennie – figyelmeztet Kovács Barbara fejlesztőmérnök.

A szakértő kiemelte, hogy az óvatosság sosem árt, hiszen az alkoholalapú fertőtlenítők általában 21 fok felett már kezdenek párologni, ami csökkenti a hatékonyságukat, illetve hamis biztonságérzetet okozhatnak. Mindez azért is fontos, mert a forró nyári napokon az autók belső hőmérséklete bizonyos részeken 70 Celsius-fokig is felkúszhat.

A Caolának nagy a tapasztalata a szépség-, illetve a kozmetikai ipar területén, ezért a cég szakemberei tisztában vannak az ilyen termékek minden jellegzetességével. En­nek okán fontosnak tartják az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak a témában nemrégiben megjelent felhívását, amelynek lényege az volt, hogy „a gépkocsi zárt légterében feldúsulhat az alkoholgőz, és elég egyetlen, úgynevezett statikus elektromosságból származó szikra is ahhoz, hogy begyulladjon. Elegendő, ha beszállunk az autóba, és a ruhánk az üléshuzathoz dörzsölődik, az autóban hagyott kézfertőtlenítőből kiszabadult, a nyári tűző napsütés okozta magas hőmérséklet miatt feldúsult alkoholgőz lángra kaphat. De az autó rejtett elektromos zárlata is beindíthatja a gyulladást.”

Mindig száraz és hűvös helyre tegyük a fertőtlenítőszereket! Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

Kovács Barbara hangsúlyozta, hogy a fertőtlenítők tárolásánál különösen elővigyázatosnak kell lennünk. A gyártók flakonon elhelyezett veszélyjelére valóban figyelni kell, a tárolásra vonatkozó szabályokat pedig a vírusok, baktériumok és gombák elleni hatékonyság megőrzése és saját biztonságunk érdekében be kell tartani. A meleg nyári napokon különösen fontos az, hogy a tárolási hely a nyílt lángtól és a gyújtóforrástól egyaránt távol legyen. Mindig száraz és hűvös helyre tegyük a fertőtlenítőket.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában