erre figyeljünk!

2020.11.15. 07:00

Étkezéssel is javíthatjuk az immunrendszerünket

A koronavírus-­járvány miatt a legtöbben óhatatlanul félnek valamitől, legyen az maga a vírus, a munka elvesztése vagy egyáltalán a gazdasági bizonytalanság. A precedens nélküli helyzetben egyre fontosabb az egészségünk megőrzése.

Tóth B. Zsuzsa

Forrás: Shutterstock

Az immunerősítésnek és a táp­anyagban gazdag étkezésnek minden eddiginél fontosabb szerepe lesz az elkövetkező hónapokban, de inkább években. Fontos, hogy erősítsük a gyomrunkat, hiszen a gyomorsav egyik fő funkciója az lenne, hogy vírusokat és baktériumokat öljön. Ehhez ad ötleteket Bocsi Viki táplálkozási tanácsadó. A rengeteg stressz, a gazdasági és az egészségügyi bizonytalanság komoly lelki teherrel jár, ami hosszú távon az immunrendszerünkre is hatással van. Bár ezek a gondok rendkívüliek, mégis van ok a jó érzésre, ugyanis az egészségi állapotért lehet tenni.

Bocsi Viki mindenkinek azt javasolja, hogy ne féljen, mert a félelem gyengíti az immunrendszert. Bár sokak szerint könnyű ezt mondani, tényleg megnyugvást jelenthet, ha megtesszük az összes tőlünk telhető óvintézkedést. Fontos, hogy csak olyan tevékenységeket végezzünk, amelyek nevetésre bírnak, kikapcsolnak, és próbáljuk elkerülni a hisztériakeltést.

– Ha boldog, erős és bátor valaki, akkor sokkal kevésbé valószínű, hogy elkap bármilyen kórokozót, erre jó példák a gyerekek. Nem véletlen, hogy rájuk nincs nagy hatással a koronavírus. Egyrészt nem aggódnak, másrészt sokkal jobb lelkiállapotban vannak, mint a felnőttek – magyarázta a szakértő.

Jelen helyzetben mindenkinek azt kell megvizsgálnia, mit tud tenni a saját egészségéért, hiszen már egyszerű dolgokkal is komoly eredményeket lehet elérni.

– Ma a gyenge gyomor nép­egészségügyi probléma, ami most hatványozott gond, hiszen a gyomorsav egyik fő funkciója lenne, hogy vírusokat és baktériumokat öljön. Ezért például jó lenne kerülni a péksüteményeket, mert az emésztő­funkciókat károsítják. A másik népbetegség a mellékvese túlterheltsége, és ami még nagyobb baj, hogy nem is nagyon foglalkoznak vele, csak akkor, ha már visszafordíthatatlan a baj – fogalmazott Bocsi Viki.

A táplálkozási tanácsadó azt ajánlja, nagy dózisban szedjük a C- és a D-vitamint, ne hagyjuk ki a szerves jódot, a szelént, a magnéziumot, az omega-3-at és egy jó probiotikumot. Azt is javasolja, hogy fogyasszunk minél több csontlevest, belsőségeket, halakat, kollagén típusú fehérjéket, így például puhatestűeket és porcogókat, valamint gyökérzöldségeket, keresztesvirágzatúakat és fermentált zöldségeket, mert ezek mind jót tesznek a testünknek és az egészségi állapotunknak. Ami pedig kerülendő, az a glutén, a tehéntej, a túró, a szója, a babfélék, gyenge gyomorműködés esetén a tojásfehérje, valamint az étolaj és hasonló növényi társai.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában