Okos ötletek az élhető városért

2019.02.06. 07:00

Veszprém is csatlakozott az energiahatékonysági együttműködéshez

Többek között okosmérőkkel válik hatékonyabbá az energiafelhasználás hat megyei jogú városban – hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter hétfőn Budapesten azon az ünnepségen, ahol az érintett megyei jogú városok vezetőivel együttműködési megállapodást írt alá.

Marton Attila, MTI

Palkovics László, Bereznai Csaba és Porga Gyula a megállapodás aláírásakor Fotó: önkormányzat

Az együttműködési megállapodás értelmében Kaposvár, Dunaújváros, Szombathely, Tatabánya, Veszprém és Zalaegerszeg összehangolja energetikai modernizációs törekvéseit. Palkovics László elmondta, a városok célja az energia minél hatékonyabb felhasználása, az energiaköltségek folyamatos csökkentése, ennek érdekében az érintett településeken közös erővel okos mérőrendszerre épülő beruházásokat hajtanak végre.

Hozzátette: mindez jó példája annak, hogy a GDP-növekedésnek nem kell együtt járnia az üvegházhatású gázok kibocsátásának bővülésével.

Palkovics László, Bereznai Csaba és Porga Gyula a megállapodás aláírásakor Fotó: önkormányzat

Palkovics László szólt arról, hogy egy nemzetközi piackutató vállalat friss felmérése szerint globális szinten idén körülbelül 80 milliárd dolláros bevételt generálhatnak az okos városok fejlesztései, amelyek 2021-re elérhetik az akár 135 milliárd dollárt is.

A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy megfelelő szabályozással és tudatos várostervezéssel csökkenthetők az éghajlatváltozás negatív hatásai.Kifejtette, az okos város olyan gyűjtőfogalom, amely a technológiai fejlesztések és a digitalizáció eredményeit felhasználva képes egy csoportba rendezni a zöld város, a szolgáltató város, a kreatív város és a fenntartható város kifejezéseket. Az okos városok fejlesztésének többek között a részét képezi a vállalkozásfejlesztés, a közösségi közlekedés megújítása, a megújuló energiaforrások középpontba állítása, a városi zöld felületek kiterjesztése, a digitális szolgáltatások bevezetése a közszolgáltatásokban és a közigazgatásban, illetve a digitális közösségi hozzáférés kiszélesítése.

A fejlesztések hozzájárulnak a gazdaság növekedéséhez, fokozzák a vállalatok termelékenységét, közvetlen és közvetett módon növelik a foglalkoztatást, javítják a vállalkozások hatékonyságát, hozzájárulnak az ország versenyképességének és tőkevonzó képességének javulásához, illetve új üzleti modellek kialakulását teszik lehetővé. Az okos városokban megvalósul a fizikai, digitális és humán rendszerek hatékony integrációja, az épített környezetben fenntartható és prosperáló jövőt biztosíthatnak lakóiknak – emelte ki Palkovics László miniszter.

Porga Gyula polgármester kiemelte, minden önkormányzatnak kihívást jelent, hogy hosszú távon fenntarthatóan működjön, és megfelelően gazdálkodjon az energiával. Hozzátette, a veszprémi önkormányzat az elmúlt években is igyekezett az energiahatékonyságot szolgáló fejlesztésekre koncentrálni, erre jó lehetőség volt a TOP-program és a Modern Városok Program.

Felidézte, a veszprémi önkormányzat 2011-ben megalkotott energiastratégiáját a következő évben Európai Klímasztár Díjjal ismerték el. A stratégiában kitűzött célok elérését segítheti az Elena program (European Local Energy Assistance), amely azért is fontos, mert az uniós források 2021-től csökkenni fognak.

A polgármester arról is beszélt, Veszprém nagy kihívás előtt áll az EKF2023 miatt, ugyanakkor leszögezte, csak olyan fejlesztésekbe fognak – részben az Elena program segítségével –, amelyeket a későbbi generációk is biztonsággal tudnak működtetni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában