Trianoni békediktátum

2022.06.04. 17:00

Nemzetünk tragédiája: Magyarország a területének kétharmadát vesztette el

Az első világháborút lezáró, a hazánkra nézve végzetes trianoni békeszerződés következményeként Magyarország elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.

MTI

Benárd Ágost és Drasche-Lázár Alfréd, az aláírásra kijelölt két magyar politikus a nyugat-európai diplomaták hagyományos öltözetében megérkezik a békeszerződés ünnepélyes aláírására

Forrás: wikipédia

A trianoni béke feltételeit a magyarok részvétele nélkül határozták meg az 1919–20- as párizsi békekonferencián, amelyen a győztes nagyhatalmak Európa új rendjéről döntöttek. 
Apponyi Albert, a magyar küldöttség vezetője csak 1920. január 16-án fejthette ki a magyar álláspontot, dokumentumok és térképek segítségével mutatva be a népességföldrajzi helyzetet, történelmi és jogi érveket is hangoztatva – teljesen hatástalanul. A békefeltételeket 1920 májusában adták át a magyar delegációnak, amely ezeket elolvasva lemondott. 
A diktátum aláírásának napját, június 4-ét az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.
A diktátumot ezután Benárd Ágost népjóléti és munkaügyi miniszter, valamint Drasche-­Lázár Alfréd rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter 1920. június 4-én délután látta el kézjegyével a versailles-i Nagy-­Trianon-­kastélyban. Dél­előtt 10 órakor – az aláírás kitűzött időpontjában – Magyarországon megkondultak a harangok, megszólaltak a gyárak szirénái, az iskolákban, hivatalokban gyászszünetet rendeltek el, a zászlókat félárbócra eresztették, tíz percre leállt a közlekedés, bezártak az üzletek. 
A békediktátum kimondta az ország függetlenségét, meghatározta határait, és megtiltotta, hogy a Népszövetség engedélye nélkül bárkivel államszövetségre lépjen. A magyar haderő létszámát 35 ezerben maximálták, megtiltották az általános hadkötelezettséget és a nehézfegyverzet tartását, korlátozták a fegyvergyártást. Az országnak 1921. május 1-jétől 30 éven át jóvátételt kellett fizetnie az általa okozott háborús károkért. A nemzetközi kereskedelemben Magyarországnak meg kellett adnia a győztes hatalmak számára a legnagyobb kedvezményt. 
A békeszerződés betartását nemzetközi katonai ellen­őrző bizottság felügyelte. A szerződés kimondta, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát. A trianoni szerződés az etnikai állapotokat, az 1910. évi népszámlálási adatokat sem vette figyelembe, így mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra, felük összefüggő tömbben, a határok mentén. 
A békeszerződés a kisebbségek jogaira vonatkozóan is tartalmazott előírásokat: ezek szerint az ország lakosait egyenlő jogok illetik meg nemzetiségi, faji, vallási hovatartozásuktól függetlenül, a törvény előtt egyenlő bánásmódban kell részesíteni őket, és biztosítani kell kulturális, vallási életük zavartalanságát. A döntés sokkolta a magyar társadalmat, a két világháború közötti években az ország meghatározó külpolitikai célja lett annak revíziója. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában