Látássérültek számára teszik megismerhetővé a világűrt a bakonyi csillagászok

Az Űrbatyu I és II programról már országosan is ismertté vált ajkai székhelyű Bakonyi Csillagászati Egyesület egyedülálló programját hamarosan tesztelik a látássérültek.

Tisler Anna

A modelleket Ivanics-Rieger Klaudia festette. A Föld-térkép festése csaknem egy hétig tartott, napi 6-7 órával számolva

Forrás: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Három évvel ezelőtt a tagok elhatározták, hogy azokhoz is közel hozzák az univerzumot, akik saját szemükkel azt soha nem láthatnák. A csillagászok által tervezett eszközöket tapintva juthatnak ismeretekhez. A megvalósítás tavaly decemberben kezdődött.

Ivanics Ferenc, az egyesület elnöke a módszerről szólva elmondta, hogy a fő lépés a tapintható makettek és modellek elkészítése volt. Ennek első elemeként kidolgoztak egy tematikát, amely részletesen bemutatja saját bolygórendszerünket. A jelenlegi programban a Naprendszer égitestjeit mutatják be: 46 égitestet választottak ki nyomtatásra, azok érdekes felszíni formáival. Így 3D-nyomtatással összesen 77 modellt állítottak elő. A 3D-nyomtatott elemek mellé kilenc egyedileg készített modell került, valamint három valódi meteoritot és egy becsapódások során képződő úgynevezett tektitet is bemutatnak. A bemutatóhoz egyrészt egy kőmeteoritot választottak, másrészt két vasmeteoritot, így a főbb típusokat a látássérültek is megismerik. A vasmeteoritok közül az egyik az argentin Campo del Cielo egy 3,5 kilogrammos példánya, a másik az amerikai Canyon Diablo. Az utóbbi azért került a gyűjteménybe, mert 3D-nyomtatással elkészíttették mellé az arizoniai Barringer-krátert.

A modelleket Ivanics-Rieger Klaudia festette. A Föld-térkép festése csaknem egy hétig tartott, napi 6-7 órával számolva Fotó: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Az egyesület évekkel ezelőtt ajándékba kapott egy gittből készült holdfelszínt. Ez azt a területet ábrázolja az Esők Tengerén, ahová a Luna–2 űreszköz 1959-ben becsapódott, vagyis itt érte el először ember alkotta tárgy egy idegen égitest felszínét. Mind a 77 makettről rövid szócikket írtak, melyek tartalmazzák a legfontosabb információkat rögzített hanganyag formájában. A hanganyag az egyesület honlapjáról lesz elérhető QR-kód, illetve NFC-chip formájában, melyeket okostelefon segítségével lehet majd meghallgatni. Az eszközöket hamarosan a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesületének tagjai kipróbálják, ezután a csillagászok ismeretterjesztésre, illetve látók körében érzékenyítésre használják majd azokat.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában