Az egység mindig békességre vezet

2020.05.09. 11:30

Boldog Gizella ünnepén – Udvardy György veszprémi érsek fogalmazta meg gondolatait

A Veszprémi Főegyházmegye társvédőszentjére, Boldog Gizellára emlékeznek vasárnap délelőtt a veszprémi várban. A szentmisét Udvardy György érsek celebrálja.

Balla Emőke

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotó: Nagy Lajos/Napló

Régi hagyomány, hogy a Gizella-napok keretében főegyházmegyei zarándoklatot tartanak, ez most, a jelenlegi helyzetben elmarad. A járványügyi korlátozások enyhítése viszont lehetővé tette a szabadtéri szentmiséket, így a Gizella-napi egyházi ünnepet is a Szentháromság téren tartják meg.

Ebből az alkalomból lapunk kérésére Udvardy György veszprémi érsek fogalmazta meg gondolatait:

„Amikor egy-egy boldogot, szentet ünneplünk, akkor szeretnénk az életszentség valódi titkát megragadni. Mi volt Boldog Gizella életének titka? Miben lehet példa számunkra, hogyan tudjuk őt követni? Bár életéről kevés az ismert történelmi adat, ezek mégis segítenek abban, hogy követhessük őt, példáját, a néphez, nemzethez, hivatáshoz való tartozásban. Életének jelentős döntéseit többnyire nem hozhatta meg ő maga, de ahhoz a nagy döntéshez, ami életútját alapjaiban meghatározta, mindvégig hűséges volt, nehézségek és küzdelmek közepette is.

Mert a MINDENT fedezte föl benne, amihez képest minden más semminek számít. Szent VI. Pál pápa apostoli levelében Boldog Gizellával kapcsolatban kiemel egy nagyon fontos gondolatot. Azt mondja, hogy a szentnek az a titka, hogy a Lélek működik benne: mindig és folyamatosan erősítve az üdvösség ismeretét. A Lélek hatékony működése benne az alap az egységre, és a békére való törekvésre. Boldog Gizella életében ezt kiemelten tetten érhetjük.

A szent pápa levelében hangsúlyozta, hogy a Szentlélekben megismert krisztusi üdvösség – ami az egység alapja – a békességnek is alapja. Az egység mindig békességre vezet. Arra a vágyott békére, amit Krisztus ígért meg nekünk. Ez a béke általában nem küzdelmek nélkül születik meg. Ez nem olyan békesség, amikor „kellően biztonságos távolságot” vehetünk egymástól, hogy így egymás élete ne érintsen minket, mintha békében lennénk egymással. Krisztus békéje az olyan aktív kapcsolatban jelenik meg, amit Ővele és azokkal a személyekkel élek meg, akikkel napról napra találkozom, akikkel összeér az életünk. Sok esetben lehet vitatkozni, lehet békétlenséget szítani, de mi békét akarunk teremteni, Krisztus békéjét. Tudatosan, ahogyan a boldogságmondásokban ezt olvastuk: „Boldogok a békességszerzők” – a békességet teremtők, akik akarják, akik művelik a békét.

Udvardy György veszprémi érsek Fotó: Nagy Lajos/Napló

Így volt ez Gizella életében, bár sok szenvedéssel, sok küzdelemmel, személyes bántódással, de mégis a békességet, az egységet munkálva. A magyar történelemben, de a magyar egyháztörténelemben is kiemelkedő jelentőséggel bír Boldog Gizella személye. Hálával és csodálattal tölt el minket mindaz, amit magyar népünkért, magyar egyházunkért tett. Ezt szeretnénk megköszönni a Jó Istennek Boldog Gizella ünnepén, felbuzdulva hitén és példáján.

Bár ebben az esztendőben nem a megszokott módon tudunk ünnepelni, de a megváltozott körülmények segíthetnek, hogy családjaink körében erősebben próbáljuk szentjeink erényeit elérni, őket példaként állítva egymás elé. Kívánom az olvasóknak, hogy szeretteik körében példát tudjanak venni az előttünk járó szentektől, hogy mi magunk is szentként tudjuk mindennapjainkat megélni, biztos utat mutatva ezzel az utánunk jövő generációnak.”

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában