Páholyból nézhetők, fotózhatók repülőgépek, manőverek

2024.01.02. 09:00

Élvezed, ha lobog a szélzsák? Itt a helyed!

A közlekedés, a sebesség olyan dolog, ami igen sok embert egy életen át lázban tart. Egyikünk Forma-1 rajongó, másikunk a gyorsulási versenyek őrültje.

Benkő Péter

A távolban feltűnt az AnadoluJet Isztambulból érkező gépe Fotó: Benkő Péter

Rengeteg embert megcsapott a mozdony füstje, s élnek köztünk, akik ezektől a födi dolgoktól elrugaszkodnának – a repülés jelenti számukra a csodát. Egy reptéren nem sokat látni a nyüzsgésen kívül, létezik viszont egy hely, mely kimondottan a repülőgépeket szerető, azokat fotókon megörökíteni kívánók számára ideális – a Cargo-domb.

Lényegében a Liszt Ferenc Repülőtér kerítése és a lakóövezet között fekszik az úgynevezett spotterhely, azaz a kimondottan fotókat, videókat készítők számára alkalmas terület. A repülőfotósok többnyire ritkán látott géptípusokra vagy a hazánkban kis számban leszálló légitársaságok gépeire vadásznak, de sokak a különleges pillanatokat örökítik meg. Ilyen lehet például, amikor az úgynevezett taxiway-en (gurulópályán), tehát még az aszfalton köröz egy gép, miközben felette érkezik egy másik, mely épp leszálláshoz készül. Ugyancsak izgalmas pillanat az érkező gépet a landolás pillanatában elkapni, de magát az egész leszállást videón megörökíteni is fantasztikus. Itt mindig vannak emberek, sokan a felségjelzés alapján vadásszák a gépeket, mert ezzel gyűjteményüket gyarapítják (minden légitársaság valamennyi gépét fotózni, ez a végső cél). A folyamatos légi forgalom miatt egyesek mobillal a kezükben előre tudják, mely percben honnan, milyen társaság gépe várható. A dokumentálás mellett a profibbak művészi szintre fejleszthetik ügyességüket, ők már egymással is megosztják a világhálón fotóikat, videóikat. Ha pedig nagyon ritka gép érkezése várható – arról már előre tudnak, ilyenkor tömegek állnak a kerítés mellett vagy a dombon.

Spontán nekivágni egy repülőfotózásnak nem érdemes, először is nem árt, ha napos időben érkezik a csapat, sőt kimondottan csak akkor érdemes felmenni. Előny, ha minél nagyobb távolságot befogni képes objektív van kéznél, hogy a legapróbb részletek mind kivehetők, élesek legyenek az alkotásokon. Aztán a hely… mert van több is. A fel- vagy leszállás aznapi irányát természetesen az irányítóközpont határozza meg az időjárási körülmények ismeretében, ezért a rengeteg műszer, szélzsák.

A spotterek nem egyformák, vannak, akiknek elég, ha a kerítés mellől fotóznak, érdekes tárgyakból alkotva előteret a képen. Mások a domb tetejét részesítik előnyben, őket a konkrét gép, a felségjelzés érdekli. Van olyan, akinek a domb is kevés, ő létrával érkezik, és van, aki a családot is kihozza. Jó program, gyerekeknek a látvány miatt, régebb óta fiataloknak, azaz a profibbaknak pedig a művészkedés, és a fentebb már leírt indíttatás végett. Nem vagyunk egyformák. Mindenesetre aki egyszer eljutott ide és behatóbban érdekli a repülés világa, az biztos, hogy visszatér, nem is egyszer. Sok ismeretet szerezhet!

Előnyben természetesen a főváros környékén élők vannak, de hogy a Veszprém vármegyeiek is odataláljanak, segítünk megtervezni a feljutást. A Cargo-domb és környéke jól ismert, kihasznált fotóshely, nagy előnye, hogy teljesen legálisan birtokba vehető, itt semmiféle engedély nem szükséges a fotózáshoz, videózáshoz. Mert a reptéren ugye ez nem olyan egyszerű, s az is igaz, hogy az aszfalton álló légi járműveket fotózni amúgy sem nagy kihívás. Az általunk bemutatott és leírt helyen azonban bárki próbára teheti képességeit, technikáját, élvezetes perceket-órákat szerezve magának, családjának, barátainak. Olyan élményeket, melyekről sokat és sokáig lehet mesélni, újra meg újra átélni. 

Hogy jutok oda?

Autóval egyszerűen. Az Üllői úton, az 560-as házszám után balra, a Honvéd utcára kanyarodva, s azon végigautózva a Május 1. téri, Szemeretelep vasúti megállóhely melletti sorompón áthaladva nyílik a Zemplén utca, aminek végén balra kell fordulni a Csap utcába. Egy derékszögű kanyarban feltűnik a Cargo-domb.

Vonattal több átszállással, mégis könnyen. Ha Budapest-Kelenföldön átszállunk egy S36-os vonatra, utazzunk vele Kőbánya-Kispestig, s onnan egy S50-es személyvonattal Szemeretelep megállóig. Onnantól lényegében ugyanaz az útvonal, mint autóval. A Zemplén utca végéig is elsétálhatunk, meg fogjuk találni.


 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában