Pannon Egyetem

2023.05.23. 11:30

A Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Labor tartott szakmai megbeszélést

A Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium Magyarország elhelyezkedését és vízgazdálkodását, vízkészletét figyelembe véve olyan víztudományi és vízbiztonsági újítások megvalósulását célozza, amelyek hozzájárulnak a vízminőség védelméhez. A Pannon Egyetem mint konzorciumvezető hétfőn tartotta meg magas szintű szakmai egyeztetését a konzorciumi tagokkal.

Horváth Virág

Fotó: Nagy Lajos

A Nemzeti Laboratórium a vízfolyásokkal és állóvizekkel egyenértékűen, azokkal összekapcsolva tervezi a meglévő tudás interdiszciplináris, új kompetenciákat eredményező bővítését a felszín alatti vízkészletek, a területi, mezőgazdasági vízgazdálkodás biztonsága, a városi vízgazdálkodás „okossá” tétele, valamint a víz- és szennyvíztisztítás korszerűsítése tekintetében. Rövid távon a társadalom számára nyújtott előnyök a jobb vízbiztonsági stratégiában és a társadalmi ellenállóképességben mutatkoznak meg. Hosszú távon tudományos háttérintézetet hoz létre a Nemzeti Labor a magyar vízgazdálkodás számára, és a többi országhoz alkalmazkodó, összetett vízgazdálkodási eljárásokat fejlesztenek ki.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora köszöntőjében elmondta, a Balaton egyetemeként nagyon értékes erőforrásnak tartják az élővizeket, amelyeknek a megóvásához, a velük való felelős gazdálkodáshoz nagyon komoly tudományos háttér szükséges: ezt hozta létre a kormányzat, amikor a Nemzeti Labort életre hívta. 

Birkner Zoltán, a Pannon Egyetemért Alapítvány elnöke kiemelte, az NKFIH volt elnökeként büszkeség tölti el, amiért a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Labor megszülethetett és kiemelt konzorciumi tagok és neves kutatók alkothatják a tartópilléreit. – Ennek volt némi előzménye, hiszen 2014-ben, Nagykanizsán a Soós Ernő Kutatóközpontot hozta létre a Pannon Egyetem, pont azzal a céllal, hogy egy kiváló magyar középvállalat és egy egyetem együttműködésben igazolja azt, hogy képes a víz területének egy szegmenség megfogni, és hazai, majd nemzetközi szinten is egyre magasabbra emelni – tette hozzá. 

Józsa János, a VVNL Projekt irányítótestületének elnöke elmesélte a nemzeti labor kialakulásának körülményeit, illetve a konzorcium összetételét, illetve feladatait is kijelölte. – A tudományban önmagában a vezéregyéniségek nem elegek, de ha a Nemzeti Labor keretrendszerébe és finanszírozási körébe betesszük őket, akkor az jóval megnöveli az esélyét annak, hogy itt valami nagyszerű és egyedi dolog szülessen.

Gerencsérné Berta Renáta, a VVNL konzorciumi szakmai vezetője elmondta, a támogatás összege nyolcmilliárd forint volt, kevesebb, mint négy év alatt kell megvalósítaniuk az itt tervezett kutatási feladataikat: 2026. február 28-ig tart a pályázat, de bíznak abban, hogy olyan konzorciális együttműködés jön létre, amely nem szűnik majd meg a pályázat végével, és a későbbiekben is folytathatják a közös munkát. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában