Fontos az emlékezés

2020.02.27. 07:00

A trianoni időszakról tartanak előadásokat Pápán

Trianon 100 ­Históriás Szabadegyetem néven négyalkalmas történelmi előadás-sorozatot indított a Gyermekjóléti Alapítvány a Kékfestő Múzeumban a százéves békediktátumra történő emlékeztetésért.

Laskovics Márió

Fotó: Laskovics Márió

A Trianon 100 Históriás Szabadegyetem első alkalmán Rátz Ottó, az általa létrehozott Gyermekjóléti Alapítvány vezetője IV. Károly életéről és uralkodásáról tartott előadást a Kékfestő Múzeumban. Az előadó kiemelte, nemcsak a történelem iránt érdeklődő felnőtteknek, hanem az iskolás korosztálynak is ajánlja az ismeretterjesztő prezentációkat. Úgy fogalmazott, a nemzeti összetartozás évében, a trianoni békediktátum századik évfordulójához kapcsolódóan mindenképpen emlékezni és emlékeztetni kell az 1920. június 4-én a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban aláírt békeszerződésre s annak történelmi hátterére.

A Históriás Szabadegyetem első alkalmán Rátz Ottó beszélt IV. Károly életéről és uralkodásáról
Fotó: Laskovics Márió

– Annak ugyan nincs realitása, hogy az „elrabolt” területeket visszaszerezzük, annak viszont van fontossága, hogy a jövőben ne történhessen meg hasonló területvesztés. A trianoni békeszerződés értelmében a Magyar Királyság elvesztette területeinek több mint kétharmadát, lakosságának pedig több mint a felét. Volt olyan eset, hogy egy falu kellős közepén húzták meg az új határvonalat – jegyezte meg Rácz Ottó. Az 1916-tól 1918-ig uralkodó IV. Károly utolsó magyar királyról egyebek mellett ismertette, hogy egyáltalán nem akart király lenni, de a szóba jöhető trónörökösök sorra „elhulltak”.

– Ferenc József gyakorlatilag két nap gondolkodási időt adott neki. IV. Károly egy társadalmilag, politikailag és katonailag is labilis országot örökölt, és az egyre kilátástalanabb első világháború közepébe csöppent. Katolikus vallású, mély hitű emberként a békére törekedett. 2004-ben II. János Pál pápa boldoggá avatta. A mostani előadást motiválta a fiával, Habsburg Ottóval való személyes ismeretségem is – tette hozzá Rátz Ottó.

A szabadegyetem kapcsán elmondta, a négy alkalomból álló programsorozat az 1916 és 1921 közötti időszakot öleli fel, havonta egy előadással. A továbbiakban szó lesz a Magyarországi Tanácsköztársaság dicstelen 133 napjáról, Trianon titkairól, valamint a soproni népszavazásról és a Rongyos gárdáról.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában