Ennek előzménye, hogy a Művészetek Háza 1994-ben szabadtéri festészetre hívott képzőművészeket, akiknek az alkotásai az intézmény gyűjteményét gyarapították. – 2006-ban jött az ötlet, új lendületet adhatnának az ügynek és bemutatkozhatnának olyan fiatalok, akik ezt a szakmát tanulják. Így indult az Action Art sorozat, együttműködésünk a zirci művészetisekkel sikeres és kiváló. A város vezetése és intézményünk is támogatja anyagilag is a programot, mely mindenkor az ünnepi napok része, mondta Hegyeshalmi László, a Művészetek Háza igazgatója. B. Hegedűs Piros művésztanár a Művész Céh tagjaként részt vett a festészeti akciókon, melyre később a bélás tanítványaikat is „bevonzotta”.
Fotó: B. Hegedűs Piros
– Van úgy, hogy egy esemény eléri a csúcspontját és elfárad. Amikor ezt éreztük, úgy gondoltuk, vonjunk be valami friss erőt, akkor szerveztük az első Action Art-ot, a diákok és kollégáim lelkesedésével. Sikeres, pozitív volt a fogadtatás. Úgy gondolom, jelen kell lennünk a művészeti életben, nem csupán kiállításokkal, a diákoknak szükségük van óriási, a művészeti szakot összekötő attrakciókra.
Fotó: B. Hegedűs Piros
Az Action Art élmény, egy olyan happening, amire hónapokkal előtte készülünk, közösen, diákok, tanárok egyaránt. Relax környezet, zene, család, sok-sok barát. Felejthetetlen élmény. Laza, önfeledt állapot. Együttes szívdobbanás, együttlét, ami összekovácsol bennünket. Önmaguk megmutatása. Nem felelettel, nem érdemjegyért, mondta a tanárnő.
Fotó: B. Hegedűs Piros
A fiatalokat kicsit megérinti, milyen a művészi élet. Minden évben kitalálják a vezérfonalat. Volt már Spektrum Art, amikor a Tűztorony udvara színben pompázott, a Typo Art-on betűket aggattak a térbe, a füvet betűformára nyírták, a Musik Art a zenéről szólt, amikor is a toronyból mintegy húszméternyi magasból húrok lógtak le, rajta óriási kezek, a jelképes gitárhúrok messze ellátszottak.
Alkotás, együttes szívdobbanás, önfeledt állapot, jobbról B. Hegedűs Piros
Az idén a 20. század eleji izmusok világába kalauzolták az érdeklődőket. Megjelentek Salvador Dali órái, Vasarely zebrái, Mondrian színes kompozíciói, Van Gogh éjszakai tájképe és az RGB – red, green, blue –, a fénykeverés alapszíneivel játszva, milliméternyi pontossággal kimért, vízzel hígított textilfestékkel színezett pet palackok, talpukkal a néző felé fordítva, melyeken megcsillan a fény. Nem tájképek, csendéletek, portrék születnek. Alkotások. Ez a 21. század világa. Itt nem kellett fegyelmezni, elrendelni, itt a tanárok – Földesi Barnabás, Sudár Péter, Makai Bernadett, Szeifert György (volt igazgatóhelyettes), Navratil Ferenc, Sós Gergő, Piller Csaba – partnerek, alkotótársak voltak. Kell ennél szebb? B. Hegedűs Piros, ahogy ő fogalmaz, „igáslóként cipeli” diákjait Budapestre, az Art Marketekre, hogy ne csak a múzeumokat, de az élő művészetet is lássák.
Fotó: B. Hegedűs Piros
– Az Action Art úgy él majd emlékeikben, hogy bizonyos dolgokat az ember azért csinál, mert úgy érzi, csinálnia kell s ez már a művészet kategóriát súrolja. Nekünk, a művészeti iskolánknak nem csupán a bizonyítványosztás a feladatunk. Nagyon fontos, hogy valami olyan filinget adjunk a diákoknak búcsúzásul, ami útmutatás számukra, hogy így is lehet ebben a mai világban élni, vallja a festőművész tanárnő.